Randløv Petersen Ejendomme ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Ole Randløv Petersen ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 15.000 | 15.000 | 0 | — | — | 2.321.550 | 2.155.247 | 2.355.345 |
| Anlægsaktiver i alt | 20.235.034 | 19.728.555 | 17.194.015 | 16.858.639 | 32.016.737 | 48.443.045 | 48.768.968 | 49.111.166 |
| Aktiver i alt | 20.250.034 | 19.743.555 | 17.194.015 | 16.858.639 | 32.016.737 | 50.764.595 | 50.924.215 | 51.466.511 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 946.740 | 1.027.177 | 1.294.011 | 1.642.674 | 1.889.472 | 28.478.554 | 29.765.937 | 33.725.770 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 12.128.654 | 11.460.565 | 10.766.945 | 10.075.361 | 9.551.940 | 8.824.252 | 7.916.134 | 7.168.932 |
| Gældsforpligtelser i alt | 13.075.394 | 12.487.742 | 12.060.956 | 11.718.035 | 11.441.412 | 37.302.806 | 37.682.071 | 40.894.702 |
| Selskabskapital | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 |
| Overført resultat | 5.308.040 | 5.369.079 | 3.202.776 | 3.257.104 | 3.212.792 | -873.041 | 11.513.978 | 9.430.971 |
| Årets resultat | -2.611.813 | 61.039 | 150.551 | 54.328 | -44.312 | -1.141.724 | -171.254 | -2.083.007 |
| Egenkapital i alt | 5.608.040 | 5.669.079 | 3.502.776 | 3.557.104 | 15.596.363 | 11.985.232 | 11.813.978 | 9.730.971 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.019.999 | 1.028.408 | 1.012.029 | 1.015.033 | 632.998 | -1.031.368 | 1.313.411 | -1.320.281 |
| Resultat af primær drift | 513.520 | 521.929 | 502.737 | 425.674 | 278.675 | -2.102.631 | 1.231.413 | -1.491.753 |
| EBITDA | 1.019.999 | 1.028.408 | 1.012.029 | 940.782 | 632.414 | -1.480.856 | 1.244.596 | -1.486.737 |
| Resultat før skat | -2.538.129 | 129.265 | 194.100 | 69.660 | -57.036 | -3.198.142 | -219.645 | -2.670.335 |
| Årets resultat | -2.611.813 | 61.039 | 150.551 | 54.328 | -44.312 | -1.141.724 | -171.254 | -2.083.007 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 74.251 | 584 | 449.488 | 13.500 | 166.456 |
| Af- og nedskrivninger | 506.479 | 506.479 | 509.292 | 515.108 | 353.739 | 621.775 | 13.183 | 5.016 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 0 | 1 | 0 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i at udleje selskabets ejendom, beliggende Taastrup Hovedgade 176.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -1.320.281 kr. mod 1.313.411 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -2.083.007 kr. mod -171.254 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. Selskabets lejer opsagde lejemålet og fraflyttede pr. 1. juli 2024 ifm. ophør af aktivitet. Selskabets ejendom har herefter ikke været udlejet i regnskabsåret 2024/25. Selskabets ledelse arbejder fortsat på at finde nye lejere, alternativt afhændelse af ejendommen. Som følge af den aktuelle tomgang forventes det, at regnskabsåret 2025/26 udviser et negativt resultat, dog med den usikkerhed, der følger af, at der ikke er indgået nogen lejeaftale på nuværende tidspunkt. Selskabets væsentligste aktiv er ejendommen Taastrup Hovedgade 176, Taastrup, der er værdisat til dagsværdi, baseret på ledelsens forsigtige skøn over ejendommens handelsværdi, 32 mio. kr. Selskabets balance udviser en samlet aktivmasse på balancedagen på 51.467 t.kr., som er på niveau med sidste års aktivmasse på 50.924 t.kr. Egenkapitalen udgør på balancedagen 9.731 t.kr., svarende til en egenfinansiering på 18,9% af de samlede aktiver, hvilket er et fald i forhold til sidste års soliditetsgrad på 23,2 %.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.