Glarmester Finn Poulsens Eftf. ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Glarmestrene G. Madsen & Sønner Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.829.000 | 1.974.236 | 2.138.343 | 1.961.128 | 1.956.710 | 1.929.118 | 1.644.782 | 1.556.817 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.047.000 | 2.194.688 | 2.602.420 | 2.591.120 | 2.503.713 | 2.565.921 | 2.049.723 | 1.800.294 |
| Anlægsaktiver i alt | 12.000 | 0 | — | — | — | — | 125.132 | 125.132 |
| Aktiver i alt | 2.059.000 | 2.194.688 | 2.602.420 | 2.591.120 | 2.503.713 | 2.565.921 | 2.174.855 | 1.925.426 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.141.000 | 1.174.091 | 1.241.492 | 1.230.050 | 1.240.524 | 1.287.308 | 1.236.257 | 1.350.484 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.141.000 | 1.174.091 | 1.241.492 | 1.230.050 | 1.240.524 | 1.287.308 | 1.236.257 | 1.350.484 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 772.000 | 895.597 | 1.230.637 | 1.225.642 | 1.129.624 | 1.143.392 | 813.598 | 449.942 |
| Årets resultat | 124.000 | 123.698 | 335.040 | -4.995 | -96.018 | 13.768 | -329.794 | -363.656 |
| Egenkapital i alt | 897.000 | 1.020.597 | 1.355.637 | 1.350.642 | 1.254.624 | 1.268.392 | 938.598 | 574.942 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 974.000 | 664.832 | 823.176 | 567.958 | 304.604 | 486.762 | 909 | 102.738 |
| Resultat af primær drift | 188.000 | 189.322 | 462.499 | 20.630 | -92.448 | 65.744 | -387.388 | -412.826 |
| EBITDA | 212.000 | 201.288 | 462.499 | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 165.000 | 159.764 | 431.301 | -5.798 | -121.509 | 21.518 | -428.433 | -457.618 |
| Årets resultat | 124.000 | 123.698 | 335.040 | -4.995 | -96.018 | 13.768 | -329.794 | -363.656 |
| Personaleomkostninger | 762.000 | 463.544 | 360.677 | 547.328 | 397.052 | 421.018 | 388.297 | 509.687 |
| Af- og nedskrivninger | 24.000 | 11.966 | 0 | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at drive glarmestervirksomhed.
Årets bruttofortjeneste udgør 102.738 kr. mod 1.000 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -363.656 kr. mod -330.000 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat forventet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.