Svanehøj Danmark A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 150.000.000 kr. (78% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Svanehøj Group A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 16.519.000 | 4.379.000 | 1.071.000 | 12.602.000 | 53.615.000 | 74.222.000 | 23.414.000 | 51.691.000 | 50.236.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 107.306.000 | 126.811.000 | 143.152.000 | 196.909.000 | 334.537.000 | 399.613.000 | 358.836.000 | 530.264.000 | 946.926.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 18.075.000 | 12.458.000 | 11.417.000 | 30.187.000 | 35.635.000 | 52.195.000 | 111.829.000 | 113.759.000 | 187.073.000 |
| Aktiver i alt | 125.381.000 | 139.269.000 | 154.569.000 | 227.096.000 | 370.172.000 | 451.808.000 | 470.665.000 | 644.023.000 | 1.133.999.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | 125.899.000 | 142.329.000 | 286.358.000 | 321.479.000 | 228.928.000 | 376.303.000 | 740.361.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 8.202.000 | 9.011.000 | 3.030.000 | 13.590.000 | 640.000 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 98.793.000 | 117.592.000 | 125.899.000 | 150.531.000 | 295.369.000 | 324.509.000 | 242.518.000 | 376.943.000 | 740.361.000 |
| Selskabskapital | 26.250.000 | 26.250.000 | 26.250.000 | 26.250.000 | 26.250.000 | 26.250.000 | 26.250.000 | 26.250.000 | 26.250.000 |
| Overført resultat | -1.212.000 | -6.941.000 | 592.000 | 46.132.000 | 42.849.000 | 85.641.000 | 139.524.000 | 137.982.000 | 172.884.000 |
| Årets resultat | -4.180.000 | -6.102.000 | 10.265.000 | 42.671.000 | 45.374.000 | 96.129.000 | 99.009.000 | 64.129.000 | 192.336.000 |
| Egenkapital i alt | 25.038.000 | 19.309.000 | 27.202.000 | 73.171.000 | 70.962.000 | 119.591.000 | 218.552.000 | 253.405.000 | 374.759.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 180.433.000 | 178.070.000 | 288.643.000 | 388.504.000 | 439.145.000 | 693.645.000 | 674.431.000 | 675.503.000 | 1.062.787.000 |
| Bruttofortjeneste | 37.228.000 | 31.099.000 | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat af primær drift | -4.450.000 | -6.302.000 | 15.222.000 | 55.254.000 | 59.819.000 | 126.160.000 | 121.102.000 | 87.758.000 | 237.775.000 |
| EBITDA | — | — | 19.466.000 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -5.091.000 | -7.331.000 | 13.168.000 | 54.784.000 | 58.282.000 | 122.477.000 | 126.886.000 | 86.949.000 | 246.465.000 |
| Årets resultat | -4.180.000 | -6.102.000 | 10.265.000 | 42.671.000 | 45.374.000 | 96.129.000 | 99.009.000 | 64.129.000 | 192.336.000 |
| Personaleomkostninger | — | — | 80.119.000 | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 4.244.000 | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 106 | 107 | 136 | 141 | 161 | 198 | 198 | 198 | 245 |
| Udbytte | 0 | 0 | — | — | — | — | 30.000.000 | 70.000.000 | 150.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Svanehøj Danmark A/S ("Svanehøj" or "The Company") delivers critical pump solutions for the maritime sector and liquid gas storage systems. Specializing in future-proof fuel pumps, Svanehøj offers solutions compatible with LNG, LPG, ammonia, methanol, and hydrogen. Through strategic expansion, Svanehøj Danmark A/S continues to invest in its product portfolio and services, reinforcing its role as a global specialist in liquid energy solutions.
Development in activities and financesSvanehøj continued its strong growth in 2025, with revenue increasing significantly to DKK 1,063 million from DKK676 million in 2024, representing growth of 58%. The growth was driven by the execution of a record order backlog, strong new order intake, and increased aftermarket activities. The key achievements include:• Leading the cargo segment with LPG, LNG, ammonia, and CO2 cargo pump solutions • Expanding its clean fuel position by increasing sales of fuel pump solutions • Enhancing its global service capabilities, providing fast, high-quality spare parts and services across locations worldwide • Achieving all-time high order intake.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.