MARTIN STAUNSBJERG HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (63% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 738.439 | 353.792 | 1.884.633 | 143.242 | 641.942 | 540.220 | 2.015.451 | 2.818.052 | 1.585.654 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.522.962 | 963.550 | 2.003.395 | 657.224 | 1.035.635 | 688.500 | 2.455.633 | 3.615.739 | 2.385.656 |
| Anlægsaktiver i alt | 897.630 | 2.222.102 | 4.615.685 | 6.723.154 | 6.434.001 | 7.001.451 | 5.691.814 | 4.447.758 | 5.841.706 |
| Aktiver i alt | 2.420.592 | 3.185.652 | 6.619.080 | 7.380.378 | 7.469.636 | 7.689.951 | 8.147.447 | 8.063.497 | 8.227.362 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 66.786 | 69.521 | 41.156 | 194.552 | 151.463 | 84.702 | 159.257 | 87.724 | 132.742 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 66.786 | 69.521 | 41.156 | 194.552 | 151.463 | 84.702 | 159.257 | 87.724 | 132.742 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.644.600 | 2.042.934 | 6.237.605 | 6.843.065 | 6.964.263 | 7.047.004 | 7.415.800 | 7.584.885 | 7.647.254 |
| Årets resultat | 456.679 | 868.124 | 3.569.794 | 718.502 | 245.346 | 401.477 | 500.740 | 109.583 | 253.847 |
| Egenkapital i alt | 2.353.806 | 3.116.131 | 6.577.924 | 7.185.826 | 7.318.173 | 7.605.249 | 7.988.190 | 7.975.773 | 8.094.620 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | — | — | — | — | — | — | 0 | — | — |
| Bruttofortjeneste | -11.939 | -18.346 | -8.726 | — | — | — | — | -2.517 | -4.508 |
| Resultat af primær drift | — | — | -8.726 | -9.498 | -7.574 | -7.696 | -4.064 | -2.517 | -4.508 |
| Resultat før skat | 458.476 | 869.271 | 3.594.544 | 815.980 | 212.984 | 457.047 | 620.005 | 195.794 | 403.902 |
| Årets resultat | 456.679 | 868.124 | 3.569.794 | 718.502 | 245.346 | 401.477 | 500.740 | 109.583 | 253.847 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Udbytte | 105.800 | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 135.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i holding- og investeringsselskab.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-07-2025 - 30-06-2026 udviser et resultat på kr. 253.847, og selskabets balance pr. 30-06-2026 udviser en balancesum på kr. 8.227.362, og en egenkapital på kr. 8.094.620.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.