Goldhair, Engesvang ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.000.000 kr. (35% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 4.379.518 | 3.698.943 | 4.804.692 | 1.582.229 | 1.282.705 | 3.213.831 | 5.390.485 | 7.042.051 | 7.666.795 |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.600.438 | 4.743.161 | 6.737.909 | 9.053.538 | 9.020.044 | 9.572.610 | 10.867.021 | 11.868.258 | 13.382.462 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.013.800 | 935.124 | 812.793 | 726.956 | 617.593 | 557.397 | 508.332 | 469.100 | 439.800 |
| Aktiver i alt | 6.614.238 | 5.678.285 | 7.550.702 | 9.780.494 | 9.637.637 | 10.130.007 | 11.375.353 | 12.337.358 | 13.822.262 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.363.566 | 839.186 | 1.557.639 | 1.570.427 | 952.508 | 987.739 | 1.571.179 | 1.127.367 | 2.232.324 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.363.566 | 839.186 | 1.557.639 | 1.570.427 | 952.508 | 987.739 | 1.571.179 | 1.127.367 | 2.232.324 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 3.468.527 | 4.656.108 | 4.951.587 | 7.080.037 | 7.940.508 | 8.217.268 | 9.479.174 | 8.584.991 | 10.464.938 |
| Årets resultat | 1.048.507 | 1.241.581 | 1.195.479 | 3.128.450 | 1.460.471 | 1.076.760 | 1.461.906 | 1.605.817 | 2.879.947 |
| Egenkapital i alt | 5.243.527 | 4.835.108 | 5.976.587 | 8.205.037 | 8.665.508 | 9.142.268 | 9.804.174 | 11.209.991 | 11.589.938 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.029.215 | 2.270.820 | 2.026.031 | 2.928.686 | 2.930.695 | 3.458.435 | 3.482.696 | 3.328.885 | 3.505.623 |
| Resultat af primær drift | 1.345.253 | 1.596.610 | 1.286.300 | 2.228.204 | 2.255.823 | 2.793.644 | 2.829.094 | 2.635.188 | 2.869.582 |
| EBITDA | 1.468.453 | 1.730.941 | 1.408.631 | 2.298.233 | 2.316.019 | 2.853.840 | 2.878.159 | 2.674.420 | 2.898.882 |
| Resultat før skat | 1.344.714 | 1.595.413 | 1.556.253 | 3.995.504 | 1.906.422 | 1.361.839 | 1.882.287 | 2.063.566 | 3.696.446 |
| Årets resultat | 1.048.507 | 1.241.581 | 1.195.479 | 3.128.450 | 1.460.471 | 1.076.760 | 1.461.906 | 1.605.817 | 2.879.947 |
| Personaleomkostninger | 560.762 | 539.879 | 617.400 | 630.453 | 614.676 | 604.595 | 604.537 | 654.465 | 606.741 |
| Af- og nedskrivninger | 123.200 | 134.331 | 122.331 | 70.029 | 60.196 | 60.196 | 49.065 | 39.232 | 29.300 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Udbytte | 1.650.000 | 54.000 | 900.000 | 1.000.000 | 600.000 | 800.000 | 200.000 | 2.500.000 | 1.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i handel med naturlige hudplejeprodukter.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. maj 2025 - 30. april 2026 udviser et resultat på kr. 2.879.947, og selskabets balance pr. 30. april 2026 udviser en balancesum på kr. 13.822.262, og en egenkapital på kr. 11.589.938.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.