Niclanca Group ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 8.866 | 1.633 | 1.860 | 4.183 | 150 | 1.737 | 0 | 3.544 | 9.282 |
| Omsætningsaktiver i alt | 32.233 | 13.599 | 5.860 | 4.328 | 295 | 1.737 | 0 | 3.544 | 9.282 |
| Anlægsaktiver i alt | 89.078 | 181.168 | 140.496 | 122.453 | 113.184 | 87.849 | 74.417 | 80.351 | 0 |
| Aktiver i alt | 121.311 | 194.767 | 146.356 | 126.781 | 113.479 | 89.586 | 74.417 | 83.895 | 9.282 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 59.779 | 57.220 | 58.761 | 66.601 | 72.389 | 85.515 | 96.901 | 114.074 | 144.369 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 59.779 | 57.220 | 58.761 | 66.601 | 72.389 | 85.515 | 96.901 | 114.074 | 144.369 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -27.546 | -43.621 | -52.901 | -62.273 | -72.660 | -83.778 | -102.484 | -110.179 | -381.143 |
| Årets resultat | 48.648 | 76.015 | -49.952 | -27.415 | -19.090 | -37.019 | -26.555 | -7.695 | -270.964 |
| Egenkapital i alt | 61.532 | 137.547 | 87.595 | 60.180 | 41.090 | 4.071 | -22.484 | -30.179 | -301.143 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -16.461 | -6.452 | -7.695 | -7.782 | -8.226 | -9.414 | -10.198 | -10.527 | -20.887 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 44.876 | 83.651 | -49.952 | — | — | -36.874 | -26.555 | — | — |
| Årets resultat | 48.648 | 76.015 | -49.952 | -27.415 | -19.090 | -37.019 | -26.555 | -7.695 | -270.964 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Består i at besidde anparter og anden dermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et underskud på 270.964 kr. mod et underskud på 7.695 kr. sidste år, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en negativ egenkapital på 301.143 kr. Selskabet har på balancedagen tabt den indskudte kapital og er derfor omfattet af selskabslovens §119 om kapitaltab. Det er ledelsens vurdering at selskabsets anpartskapital kan reetableres over en årrække gennem fremtidig indtjening i dattervirksomhed.Selskabet finansieres af hovedanpartshaver, dels ved gæld til selskabsdeltager og dels ved gæld til tilknyttede selskaber.Selskabets ejer og hovedanpartshaver har via en støtteerklæring tilkendegivet, at såfremt det måtte vise sig nødvendigt, vil ejer og hovedanpartshaver stille den nødvendige finansiering og likviditet til rådighed for regnskabsåret 2026.Ledelsen aflægger på den baggrund årsrapporten under forudsætning om fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.