GM Medical A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2023Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet M Seals A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.298.000 | 0 | — | 2.641.963 | 514.928 | 0 | — | 2.895.146 |
| Omsætningsaktiver i alt | 10.231.000 | 13.806.597 | 13.910.971 | 22.285.916 | 17.074.951 | 16.023.382 | 12.179.200 | 17.335.672 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.457.000 | 3.135.817 | 3.847.376 | 1.907.097 | 2.304.531 | 1.435.893 | 1.606.697 | 1.199.013 |
| Aktiver i alt | 12.688.000 | 16.942.414 | 17.758.347 | 24.193.013 | 19.379.482 | 17.459.275 | 13.785.897 | 18.534.685 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 10.984.000 | 14.321.730 | 12.183.397 | 16.065.988 | 11.092.594 | 8.311.762 | 6.247.967 | 12.258.559 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 344.000 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 11.328.000 | 14.321.730 | 12.183.397 | 16.065.988 | 11.092.594 | 8.311.762 | 6.247.967 | 12.258.559 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 194.000 | 39.687 | 861.008 | 2.552.869 | 3.817.203 | 5.428.870 | 6.981.106 | 5.654.602 |
| Årets resultat | 2.415.000 | 1.261.157 | 3.604.266 | 4.668.571 | 4.118.597 | 3.907.447 | 1.528.815 | -1.438.071 |
| Egenkapital i alt | 1.360.000 | 2.620.684 | 5.574.950 | 8.127.025 | 8.270.110 | 9.107.851 | 7.481.106 | 6.154.602 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 3.702.000 | 2.732.227 | 5.461.818 | 10.009.944 | 8.934.391 | 9.320.172 | 7.119.982 | 8.598.187 |
| Resultat af primær drift | 1.804.000 | 27.354 | 2.566.086 | 5.316.230 | 4.048.962 | 4.112.231 | 2.435.202 | -1.641.265 |
| EBITDA | 1.815.000 | 47.451 | 2.595.579 | 5.483.759 | 4.143.332 | 4.211.497 | 2.509.651 | -1.359.325 |
| Resultat før skat | 2.698.000 | 1.248.363 | 4.118.514 | 5.829.794 | 5.040.632 | 4.811.563 | 2.040.955 | -1.700.498 |
| Årets resultat | 2.415.000 | 1.261.157 | 3.604.266 | 4.668.571 | 4.118.597 | 3.907.447 | 1.528.815 | -1.438.071 |
| Personaleomkostninger | 1.887.000 | 2.601.669 | 2.866.239 | 4.526.185 | 4.791.059 | 5.108.675 | 4.287.727 | 5.396.927 |
| Af- og nedskrivninger | 11.000 | 20.097 | 29.493 | 167.529 | 94.370 | 99.266 | 74.449 | 281.940 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 6 | 7 | 7 | 9 | 10 | 9 | 9 | 8 |
| Udbytte | 0 | 650.000 | 2.000.000 | 4.000.000 | 3.000.000 | 3.000.000 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet er at drive medicoteknik-virksomhed, herunder at forestå handel og service samt dertil knyttede aktiver.
Årets bruttofortjeneste udgør 8.598 t.kr. mod 7.121 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -1.438 t.kr. mod 1.806 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for mindre tilfredsstillende. Selskabet blev sidste år opkøbt af Simonsen & Weel A/S, og gennem året er der blevet arbejdet på at blive integreret ind i organisationen og arbejdsgangene. Det er planen, at GM Medical A/S fra 2024/25 bliver en del af Simonsen og Weel A/S, og det forventes, at dette vil støtte den fortsatte vækst og selskabet styrkes gennem selskabernes synergier.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.