ARRAY HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 63 | 31 | 8 | 0 | — | — | 30 | 21 |
| Omsætningsaktiver i alt | 16.301 | 20.732 | 149.728 | 77.046 | 82.700 | 88.197 | 93.951 | 99.816 | 21 |
| Anlægsaktiver i alt | 484.563 | 318.001 | 263.188 | 263.187 | 266.187 | 266.187 | 266.187 | 266.187 | 263.187 |
| Aktiver i alt | 500.864 | 338.733 | 412.916 | 340.233 | 348.887 | 354.384 | 360.138 | 366.003 | 263.208 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 369.530 | 282.363 | 305.080 | 326.729 | 352.458 | 377.445 | 403.599 | 430.149 | 457.827 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 369.530 | 282.363 | 305.080 | 326.729 | 352.458 | 377.445 | 403.599 | 430.149 | 457.827 |
| Selskabskapital | 250.000 | 250.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 | 60.000 |
| Overført resultat | -133.041 | -193.630 | 47.836 | -46.496 | -63.571 | -83.061 | -103.461 | -124.146 | -254.619 |
| Årets resultat | -31.072 | -74.964 | 51.466 | -94.332 | -17.075 | -19.490 | -20.400 | -20.685 | -130.473 |
| Egenkapital i alt | 131.334 | 56.370 | 107.836 | 13.504 | -3.571 | -23.061 | -43.461 | -64.146 | -194.619 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | -109.000 | -12.708 | -10.989 | -11.188 | -10.189 | -10.589 |
| Resultat af primær drift | -21.700 | -69.064 | 78.004 | — | — | — | — | — | -10.589 |
| Resultat før skat | -35.831 | -78.844 | 66.159 | -120.932 | -22.737 | -24.987 | -26.154 | -26.520 | -30.687 |
| Årets resultat | -31.072 | -74.964 | 51.466 | -94.332 | -17.075 | -19.490 | -20.400 | -20.685 | -130.473 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i at drive handel og industri, og som holdingselskab at eje anparter i datterselskaber, samt endvidere at foretage pengeudlån til koncernselskaber og andre. Selskabet kan endvidere drive virksomhed med den forannævnte virksomhed. Selskabet kan foretage kapitalanlæg i værdipapirer og fast ejendom.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2025 - 30. juni 2026 udviser et resultat på kr. -130.473, og selskabets balance pr. 30. juni 2026 udviser en balancesum på kr. 263.208, og en egenkapital på kr. -194.619.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.