Vilhelm Lauritzen Arkitekter A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 29.000.000 kr. (184% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 42204145.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 39.171.396 | 30.970.275 | 24.879.772 | 33.701.811 | 7.136.000 | 5.211.000 | 2.634.000 | 85.000 | 7.164.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 96.430.503 | 77.375.682 | 82.903.969 | 95.739.600 | 50.066.000 | 86.400.000 | 94.939.000 | 73.887.000 | 71.396.000 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | 1.424.000 | 13.764.000 | 14.672.000 | 14.924.000 | 33.579.000 |
| Aktiver i alt | 97.739.143 | 78.725.820 | 84.248.884 | 96.994.311 | 51.490.000 | 100.164.000 | 109.610.000 | 88.811.000 | 104.975.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 70.124.035 | 59.526.001 | 51.517.500 | 55.441.091 | 32.994.000 | 60.352.000 | 49.457.000 | 46.096.000 | 53.087.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 5.975.000 | 6.260.000 | 12.992.000 | 17.868.000 | 22.751.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 70.124.035 | 59.526.001 | 51.517.500 | 55.441.091 | 38.969.000 | 66.612.000 | 62.448.000 | 63.964.000 | 75.838.000 |
| Selskabskapital | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 | 550.000 |
| Overført resultat | 9.465.108 | 11.949.819 | 11.981.384 | 12.003.220 | 11.971.000 | 33.002.000 | 46.612.000 | 24.297.000 | 28.587.000 |
| Årets resultat | 17.580.070 | 23.411.711 | 20.231.565 | 29.021.836 | 11.968.000 | 21.266.000 | 14.827.000 | 16.285.000 | 15.790.000 |
| Egenkapital i alt | 27.615.108 | 19.199.819 | 32.731.384 | 41.553.220 | 12.521.000 | 33.552.000 | 47.162.000 | 24.847.000 | 29.137.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 97.032.531 | 122.161.714 | 114.126.444 | 171.817.083 | 117.932.000 | 119.637.000 | 134.053.000 | 145.583.000 | 155.891.000 |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | 104.168.000 | 100.014.000 | 112.769.000 | — | — |
| Resultat af primær drift | 21.790.049 | 30.900.869 | 24.358.733 | 36.649.534 | 14.799.000 | 12.799.000 | 16.951.000 | 21.343.000 | 20.590.000 |
| EBITDA | 22.627.540 | 32.103.739 | 25.686.580 | 37.867.621 | 16.083.000 | 13.963.000 | 18.357.000 | 22.433.000 | 22.030.000 |
| Resultat før skat | 22.667.012 | 30.044.374 | 26.096.354 | 37.205.832 | 15.217.000 | 12.025.000 | 19.602.000 | 21.685.000 | 20.185.000 |
| Årets resultat | 17.580.070 | 23.411.711 | 20.231.565 | 29.021.836 | 11.968.000 | 21.266.000 | 14.827.000 | 16.285.000 | 15.790.000 |
| Personaleomkostninger | 3.321.320 | 4.292.840 | 6.038.045 | 6.523.377 | 88.085.000 | 86.051.000 | 94.412.000 | 104.406.000 | 114.759.000 |
| Af- og nedskrivninger | 837.491 | 1.202.870 | 1.327.847 | 1.218.087 | 1.284.000 | 1.164.000 | 1.406.000 | 1.090.000 | 1.440.000 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 137 | 128 | 120 | 123 | 118 | 134 | 141 | 141 |
| Udbytte | 17.600.000 | 6.700.000 | 20.200.000 | 29.000.000 | 0 | 0 | 0 | 38.600.000 | 29.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025The Company’s main activities comprise architecture and landscape architecture, delivered through integrated multidisciplinary design services across building and urban development projects spread across a wide range of building typologies.
Project-funding reluctance in the market has caused delays and paused development on several projects. As a result, the revenue for 2025 has not increased to expected estimate of between DKK 160-165,000 thousand.Despite revenue growth slightly below expectations, the Company’s revenue increased by DKK 10,308 thousand to DKK 155,891 thousand in 2025, representing a 7.1 percent increase compared to 2024. The overall productivity of the core business remains very high and can be considered one of the highest among comparable businesses operating within the Danish architecture industry. Entering the financial year, Management expected EBITDA reaching between DKK 20- 25,000 thousand. Thus, with EBITDA reaching DKK 22,030 thousand (EBITDA margin of 14.1 percent), the result and financial performance for the year are deemed satisfactory. Despite satisfactory revenue growth, the slight decrease in EBITDA from 2024 to 2025, is considered reasonable, reflecting organisational investments in business support areas and managerial resources in preparation for the growth expected and the strategic development planned in 2026 and 2027. The Company's income statement for the year ended 31 December 2025 shows a profit of DKK 15,790 thousand and the balance sheet as of 31 December 2025 shows equity of DKK 29,137 thousand. Equity ratio equals 27.8 percent at the end of 2025 and is regarded a solid and good foundation for continuous growth.Structure and organizationThe Company is owned by VL Gro
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.