SOS Dansk Autohjælp Sjælland A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 4.000.000 kr. (82% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 31475813.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.254.341 | 2.131.832 | 511.409 | 927.570 | 352.993 | 37.550 | 99.395 | 277.840 | 3.038.209 |
| Omsætningsaktiver i alt | 10.881.534 | 10.663.766 | 11.163.211 | 12.392.802 | 16.106.203 | 14.262.977 | 24.907.794 | 14.065.214 | 17.040.673 |
| Anlægsaktiver i alt | 5.279.287 | 6.257.468 | 6.775.533 | 12.305.809 | 13.390.167 | 16.708.976 | 19.739.465 | 21.731.308 | 25.841.287 |
| Aktiver i alt | 16.160.821 | 16.921.234 | 17.938.744 | 24.698.611 | 29.496.370 | 30.971.953 | 44.647.259 | 35.796.522 | 42.881.960 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 6.802.967 | 6.593.576 | 5.757.726 | 10.386.913 | 13.239.511 | 17.610.894 | 25.844.609 | 17.369.861 | 18.714.939 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 2.808.462 | 2.819.567 | 3.150.375 | 6.787.863 | 5.986.885 | 9.114.080 | 8.765.964 | 10.143.143 | 13.928.554 |
| Gældsforpligtelser i alt | 9.611.429 | 9.413.143 | 8.908.101 | 17.174.776 | 19.226.396 | 26.724.974 | 34.610.573 | 27.513.004 | 32.643.493 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 5.682.056 | 6.731.798 | 8.360.889 | 1.368.311 | 384.472 | 2.111.438 | 2.234.497 | 2.897.365 | 2.959.076 |
| Årets resultat | 1.734.668 | 908.704 | 1.591.862 | 3.475.721 | 7.797.584 | 2.013.389 | 5.762.336 | 3.331.139 | 4.854.792 |
| Egenkapital i alt | 6.360.323 | 7.269.027 | 8.860.889 | 7.336.610 | 10.134.194 | 4.147.583 | 9.909.919 | 8.241.058 | 10.095.850 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 16.078.067 | 20.428.566 | 21.184.125 | 30.629.096 | 48.385.312 | 47.183.802 | 70.356.035 | 79.254.295 | — |
| Resultat af primær drift | 1.935.468 | 1.270.663 | 2.013.005 | 3.933.359 | 9.051.664 | 2.230.211 | 6.601.667 | 3.967.032 | 5.696.119 |
| EBITDA | 3.218.273 | 2.811.520 | 3.795.907 | 6.749.213 | 12.512.854 | 6.667.175 | 12.579.144 | 11.373.472 | 13.673.845 |
| Resultat før skat | — | — | 2.088.178 | 4.377.168 | 9.897.327 | 2.498.631 | 7.175.507 | 4.147.666 | 6.009.079 |
| Årets resultat | 1.734.668 | 908.704 | 1.591.862 | 3.475.721 | 7.797.584 | 2.013.389 | 5.762.336 | 3.331.139 | 4.854.792 |
| Personaleomkostninger | 12.859.794 | 17.617.046 | 17.319.667 | 23.854.994 | 35.831.285 | 40.503.958 | 57.776.891 | 67.869.350 | 64.127.202 |
| Af- og nedskrivninger | 1.282.805 | 1.540.857 | 1.782.902 | 2.815.854 | 3.461.190 | 4.436.964 | 5.977.477 | 7.406.440 | 7.977.726 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 25 | 32 | 31 | 41 | 58 | 66 | 86 | 103 | 97 |
| Udbytte | — | — | — | 5.000.000 | 8.000.000 | 0 | 5.000.000 | 3.000.000 | 4.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet består i at levere vejhjælp og tilknyttede serviceydelser til bilister på Sjælland og Lolland-Falster gennem et netværk af egne og eksterne stationer.Selskabet samarbejder med SOS International DK A/S, der leverer vejhjælpsydelser til en bred kreds af kunder, herunder abonnenter, forsikringsselskaber, leasingselskaber, offentlige myndigheder samt øvrige kontraktkunder.Aktiviteterne omfatter blandt andet starthjælp, bugsering, fritrækning, hjulskift, nødreparationer og andre serviceydelser med det formål at hjælpe bilister hurtigt og sikkert videre. Fokus I 2025 har selskabet fortsat haft fokus på sikker drift, effektiv ressourceanvendelse og kompetenceudvikling blandt virksomhedens medarbejdere.Udviklingen i bilparken – herunder en stigende andel af el- og hybridkøretøjer – stiller løbende nye krav til medarbejdernes kompetencer og det tekniske udstyr. Selskabet har derfor fortsat arbejdet målrettet med opkvalificering af medarbejdere inden for håndtering af moderne køretøjsteknologier samt generelle sikkerhedsprocedurer i forbindelse med vejhjælp.Derudover har selskabet haft fokus på at sikre et robust beredskab, der kan håndtere perioder med øget aktivitet, eksempelvis i forbindelse med vintervejr eller andre hændelser, der påvirker trafikken. Dette indebærer blandt andet planlægning af bemanding, vedligeholdelse af materiel samt løbende optimering af driften på tværs af stationerne.Selskabet arbejder fortsat mål
Årets udvikling i aktiviteter og økonomiske forhold Årets resultat er et overskud på kr. 4.854.792. Der henvises i øvrigt til resultatopgørelsen for tiden 1. januar - 31. december 2025 og balancen pr. 31. december 2025. Årets resultat vurderes af ledelsen som tilfredsstillende. Assistancemængden har i 2025 været lidt lavere end i 2024. Den primære årsag hertil er, at vinteren i 2025 har været væsentligt mildere end året før og uden længere perioder med sne og frost, som normalt medfører øget aktivitet inden for vejhjælp.På trods af den lavere aktivitet har selskabet fastholdt fokus på at opretholde et beredskab, der kan håndtere perioder med spidsbelastning. Dette indebærer blandt andet fortsat fokus på medarbejderkompetencer, vedligeholdelse af materiel samt effektiv planlægning af driften.Året har samlet set været præget af stabil drift og fortsat fokus på effektiv ressourceanvendelse. Resultatet for 2025 er i overensstemmelse med den forventning, der blev udmeldt ved årets begyndelse på kr. 5.500.000 - 6.500.000. Den samlede assistancemængde og effektiviseringer i driften har fastholdt en tilfredsstillende indtjening. Virksomhedens fortsatte fokus på kvalitet og sikkerhed vurderes som en væsentlig medvirkende faktor til, at både kundetilfredshed og medarbejderfastholdelse er styrket.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.