Torben Ravn Sørensens Byggeforretning ApS (Under frivillig likvidation)Aktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet T.R.S. Invest ApS (Under frivillig likvidation).
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2022
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 493.585 | 94.505 | 506.528 | 455.799 | 412.960 | 264.250 |
| Omsætningsaktiver i alt | 535.971 | 127.849 | 516.799 | 460.862 | 422.560 | 353.392 |
| Anlægsaktiver i alt | 36.428 | 32.148 | 27.868 | 23.588 | 19.308 | 15.028 |
| Aktiver i alt | 572.399 | 159.997 | 544.667 | 484.450 | 441.868 | 368.420 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 396.911 | 58.371 | 319.011 | 184.097 | 184.029 | 133.924 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 396.911 | 58.371 | 319.011 | 184.097 | 184.029 | 133.924 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 50.488 | -23.374 | 99.056 | 173.553 | 132.839 | 109.496 |
| Årets resultat | -64.780 | -73.862 | 122.430 | 74.497 | -40.714 | -23.343 |
| Egenkapital i alt | 175.488 | 101.626 | 224.056 | 298.553 | 257.839 | 234.496 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 468.519 | 390.281 | 325.554 | 259.899 | 118.863 | 236.480 |
| Resultat af primær drift | -79.590 | -92.062 | 158.422 | 95.509 | -47.314 | -25.111 |
| EBITDA | -75.310 | -87.782 | 162.702 | 99.789 | -43.034 | -20.831 |
| Resultat før skat | -80.678 | -93.862 | 157.053 | 95.509 | -52.014 | -29.201 |
| Årets resultat | -64.780 | -73.862 | 122.430 | 74.497 | -40.714 | -23.343 |
| Personaleomkostninger | 543.829 | 478.063 | 162.852 | 160.110 | 161.897 | 257.311 |
| Af- og nedskrivninger | 4.280 | 4.280 | 4.280 | 4.280 | 4.280 | 4.280 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets hovedaktivitet har i lighed med tidligere år bestået i tømrerarbejde med tilhørende aktiviteter.
Årets bruttofortjeneste udgør 236.480 mod 116.079 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -23.343 mod -40.714 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Selskabet er efter status trådt i likvidation, og årsregnskabet aflægges derfor efter realisationsprincippet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.