TA EL ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Strøby Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 100.489 | 31.150 | 60.208 | 2.822 | 10.223 | 45.848 | 104.026 | 25.382 | 6.583 |
| Omsætningsaktiver i alt | 330.552 | 219.199 | 301.948 | 204.421 | 252.879 | 200.304 | 229.473 | 134.513 | 80.342 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 330.552 | 219.199 | 301.948 | 204.421 | 252.879 | 200.304 | 229.473 | 134.513 | 80.342 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 329.155 | 221.683 | 611.311 | 601.716 | 642.649 | 520.571 | 51.583 | 785.700 | 917.714 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 142.111 | 688.407 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 329.155 | 221.683 | 611.311 | 601.716 | 642.649 | 662.682 | 739.990 | 785.700 | 917.714 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -78.603 | -82.484 | -389.363 | -477.295 | -469.770 | -542.378 | -590.517 | -731.187 | -917.372 |
| Årets resultat | -79.201 | -3.881 | -306.879 | -87.932 | 7.524 | -72.608 | -48.139 | -140.670 | -186.185 |
| Egenkapital i alt | 1.397 | -2.484 | -309.363 | -397.295 | -389.770 | -462.378 | -510.517 | -651.187 | -837.372 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -92.351 | -763 | -76.169 | 186.683 | 27.978 | -72.345 | -44.791 | -153.488 | -131.642 |
| Resultat af primær drift | -92.351 | -763 | -386.305 | -94.291 | 26.694 | -72.345 | -44.791 | -153.488 | -131.642 |
| Resultat før skat | -100.390 | -4.974 | -393.407 | -112.598 | 9.698 | -92.650 | -61.691 | -178.488 | -161.999 |
| Årets resultat | -79.201 | -3.881 | -306.879 | -87.932 | 7.524 | -72.608 | -48.139 | -140.670 | -186.185 |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 310.136 | 280.974 | 1.284 | 0 | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | — | — | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er handel, håndværk og industri samt hermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -132 t.kr. mod -153 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -186 t.kr. mod -141 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende men forventet. KapitalberedskabSelskabet har tabt mere end 50 % af selskabskapitalen og er således underlagt selskabslovens regler for kapitaltab. Selskabet er finansieret med lån fra en anden virksomhed. Ledelsen forventer at lånet vil blive opretholdt, så længe der er behov for det, og at virksomheden dermed vil være i stand til at indfri sine forpligtelser, når de forfalder. Derudover er det ledelsens forventning, at egenkapitalen vil blive reetableret ved fremtidig indtjening, hvorfor årsregnskabet er aflagt under forudsætning om fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.