BENDTSEN HOLDING, NIBE ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-5.250 kr.-2,4%
Bruttofortjeneste 2022/23
Nøgletal
2025/2699,7%
Soliditetsgrad
277×
Likviditetsgrad
21,1%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2025/26
Foreslået udbytte for regnskabsåret 79.400 kr. (16% af årets resultat).
Historik
2025/2679.400 kr.
2024/251.000.000 kr.
2023/2461.000 kr.
2022/2358.900 kr.
2021/2257.200 kr.
2020/2156.500 kr.
2019/2055.300 kr.
2018/1954.000 kr.
2017/180 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -19.767 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 5.086 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -5.677 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -4.267 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -14.079 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -1.345 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 4.181 | 9.356 | 10.868 | 140.145 | 299.625 | 921.068 | 1.677.161 | 2.087.197 | 1.700.676 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | 408.617 | 1.040.420 | 1.767.753 | 2.181.413 | 1.801.586 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | 835.017 | 562.143 | 559.020 | 681.032 | 562.872 |
| Aktiver i alt | 426.351 | 449.101 | 436.093 | 680.098 | 1.243.634 | 1.602.563 | 2.326.773 | 2.862.445 | 2.364.458 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 19.083 | 3.000 | 3.000 | 3.000 | 6.510 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | — | — | 19.083 | 3.000 | 3.000 | 3.000 | 6.510 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 115.943 | 171.246 | 248.478 | 337.712 | 475.834 | 1.122.020 | 1.868.753 | 1.465.425 | 2.116.926 |
| Årets resultat | 33.157 | 109.303 | 136.847 | 257.725 | 645.533 | 432.211 | 783.110 | 596.672 | 498.502 |
| Egenkapital i alt | 240.943 | 350.246 | 433.093 | 635.519 | 1.224.551 | 1.599.563 | 2.323.773 | 2.859.445 | 2.357.948 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -4.700 | -4.825 | -13.448 | -5.050 | -5.125 | -5.250 | — | — | — |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -5.125 | -5.250 | -40.250 | — | -77.532 |
| Resultat før skat | — | — | — | — | — | — | 783.110 | 596.672 | 498.502 |
| Årets resultat | 33.157 | 109.303 | 136.847 | 257.725 | 645.533 | 432.211 | 783.110 | 596.672 | 498.502 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 72.001 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 0 | 54.000 | 55.300 | 56.500 | 57.200 | 58.900 | 61.000 | 1.000.000 | 79.400 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er at drive holdingselskabsvirksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.