DENFORCE ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Den Invest ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | 699 | 783 | 794 | 2.319 |
| Omsætningsaktiver i alt | 827.229 | 841.661 | 853.739 | 870.244 | 873.665 | 891.221 | 2.319 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 827.229 | 841.661 | 853.739 | 870.244 | 873.665 | 891.221 | 2.319 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 940.970 | 880.447 | 816.201 | 800.307 | 808.841 | 831.111 | 2.139 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 940.970 | 880.447 | 816.201 | 800.307 | 808.841 | 831.111 | 2.139 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -238.741 | -163.786 | -87.462 | -55.063 | -60.176 | -64.890 | -124.820 |
| Årets resultat | 46.342 | 74.956 | 76.324 | 32.399 | -5.113 | -4.714 | -59.930 |
| Egenkapital i alt | -113.741 | -38.786 | 37.538 | 69.937 | 64.824 | 60.110 | 180 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 85.882 | 94.682 | 90.732 | 58.234 | -5.000 | -5.000 | 853.294 |
| Resultat af primær drift | 85.882 | 94.682 | 90.732 | 58.234 | -5.000 | -5.000 | 853.294 |
| Resultat før skat | 59.410 | 93.607 | 97.840 | 46.406 | -5.113 | -4.801 | -60.022 |
| Årets resultat | 46.342 | 74.956 | 76.324 | 32.399 | -5.113 | -4.714 | -59.930 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i at drive handel indenfor stålbranchen.
Årets bruttofortjeneste udgør 853.294 mod -5.000 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -59.930 mod -4.714 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. Selskabets kreditorer har ultimo 2023 eftergivet en andel af selskabets gæld og egenkapitalen udgør pr. 31. december 2023 kr. 180. Selskabet er uden aktivitet. Selskabets ledelse forventer at selskabet opløses i 2024 og derfor aflægges regnskabet efter realisationsprincippet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.