Sten Jensen Gruppen A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 22.419.000 kr. (144% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 6 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 141.576 | 1.925 | 7.920 | 4.741.045 | 2.823.213 | 14.196.751 | 18.025.731 | 19.172.184 | 7.697.290 |
| Omsætningsaktiver i alt | 298.738 | 39.634 | 11.560 | 72.759.238 | 68.094.077 | 77.588.000 | 75.936.783 | 88.927.552 | 93.611.977 |
| Anlægsaktiver i alt | 11.284.000 | 11.321.500 | 11.371.500 | 16.312.370 | 17.165.496 | 16.086.245 | 16.821.653 | 16.191.773 | 15.783.162 |
| Aktiver i alt | 11.582.738 | 11.361.134 | 11.383.060 | 89.071.608 | 85.259.573 | 93.674.245 | 92.758.436 | 105.119.325 | 109.395.139 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 389.055 | 213.395 | 221.225 | 34.698.179 | 35.167.572 | 37.906.485 | 32.624.253 | 34.824.710 | 51.334.470 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 17.827.237 | 10.837.249 | 12.606.774 | 12.492.655 | 14.413.348 | 9.088.138 |
| Gældsforpligtelser i alt | 389.055 | 213.395 | 221.225 | 52.525.416 | 46.004.821 | 50.513.259 | 45.116.908 | 49.238.058 | 60.422.608 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 6.193.683 | 3.647.739 | 661.835 | 20.948.920 | 20.071.989 | 21.351.259 | 24.543.050 | 31.051.430 | 23.847.650 |
| Årets resultat | 4.131.461 | 4.454.056 | 7.014.096 | 18.657.678 | 14.138.460 | 19.811.156 | 21.757.113 | 29.609.275 | 15.548.423 |
| Egenkapital i alt | 11.193.683 | 11.147.739 | 11.161.835 | 35.319.551 | 37.508.011 | 41.948.518 | 46.300.628 | 54.123.954 | 45.233.754 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | — | — | — | 211.373.464 | 243.240.153 | 273.070.736 | 257.153.518 | 295.811.460 | 270.887.922 |
| Bruttofortjeneste | -17.474 | -38.653 | -16.905 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat af primær drift | — | — | — | 25.011.960 | 18.525.330 | 25.055.396 | 27.361.669 | 37.860.271 | 19.397.191 |
| EBITDA | — | — | — | 25.569.290 | 19.349.840 | 25.970.723 | 28.212.763 | 38.725.456 | 20.199.623 |
| Resultat før skat | 4.123.169 | 4.441.097 | 7.010.456 | 24.052.820 | 17.964.118 | 25.337.924 | 27.808.835 | 38.319.170 | 19.684.291 |
| Årets resultat | 4.131.461 | 4.454.056 | 7.014.096 | 18.657.678 | 14.138.460 | 19.811.156 | 21.757.113 | 29.609.275 | 15.548.423 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 50.519.237 | 62.027.787 | 63.569.810 | 59.567.662 | 70.470.116 | 63.383.333 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | 557.330 | 824.510 | 915.327 | 851.094 | 865.185 | 802.432 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 122 | 147 | 151 | 132 | 148 | 132 |
| Udbytte | 4.500.000 | 7.000.000 | 10.000.000 | 11.950.000 | 15.545.871 | 17.405.000 | 17.785.950 | 21.980.000 | 22.419.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Koncernens og selskabets væsentligste aktiviteterModerselskabets hovedaktivitet består i at drive holdingvirksomhed for de underliggende koncernforbundne datterselskaber. Koncernens formål er at udøve virksomhed indenfor håndværk, handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil. Vores ekspertise er at drive virksomheden på baggrund af en kombination af kvalitetshåndværk og moderne ledelse, baseret på høj grad af digitalisering og brug af data.
Koncernens resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på kr. 15.548.423, og koncernens balance pr. 30. september 2025 udviser en egenkapital på kr. 45.233.754.Ledelsen har noteret sig at såvel omsætning som resultat ligger under forventningen hvilket ikke er tilfredsstillende. For regnskabsåret 2024/2025 forventede ledelsen et resultat på t.kr. 25.000-30.000 og en omsætning på t.kr. 325-350.000. Forventningerne til regnskabsåret 2024/2025 er ikke opnået hvilket ledelsen ikke finder tilfredsstillende. Årsagen til den manglende opnåelse af de forventet tal er primært i aktivitetsniveauet. Det forventet aktivitetsniveau i koncernen er ikke steget som forventet, grundet markedet og udskydelse/igangsættelse af projekter i regnskabsåret. Koncernen har i overordnet træk holdt den forventet indtjening på de gennemførte sager/projekter i regnskabsåret.FinansieringKoncernen er eksponeret over for materiale prisstigninger, underentreprenørernes soliditet, ordreindgang og generel projektrisiko. Disse risici håndteres gennem kreditvurdering, garantistillelser, intern kontrol og effektiv projektledelse.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.