Per og Jørgen Therkildsen Østervrå A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 800.000 kr. (73% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet PT Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 32.511 | 31.006 | 27.365 | 513.051 | 46.535 | 50.612 | 2.333.533 | 771.203 | 454.587 |
| Omsætningsaktiver i alt | 7.591.508 | 8.574.806 | 8.067.856 | 8.331.397 | 7.997.443 | 5.834.573 | 6.676.392 | 5.353.842 | 5.145.419 |
| Anlægsaktiver i alt | 784.418 | 759.025 | 1.270.859 | 1.119.713 | 907.694 | 1.695.874 | 1.601.879 | 2.432.163 | 2.309.988 |
| Aktiver i alt | 8.375.926 | 9.333.831 | 9.338.715 | 9.451.110 | 8.905.137 | 7.530.447 | 8.278.271 | 7.786.005 | 7.455.407 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 4.495.976 | 5.979.973 | 5.675.904 | 6.459.370 | 5.937.650 | 4.167.221 | 4.575.776 | 4.099.421 | 3.672.662 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 310.462 | 191.921 | 112.288 | 494.796 | 416.768 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.495.976 | 5.979.973 | 5.986.366 | 6.651.291 | 6.049.938 | 4.662.017 | 4.992.544 | 4.099.421 | 3.672.662 |
| Selskabskapital | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 |
| Overført resultat | 1.511.064 | 1.511.062 | 1.401.536 | 1.401.536 | 1.292.607 | 1.293.439 | 1.298.270 | 1.518.830 | 1.839.939 |
| Årets resultat | 1.180.210 | 613.897 | 850.136 | 335.115 | 404.158 | 429.306 | 812.000 | 1.200.849 | 1.102.896 |
| Egenkapital i alt | 3.691.274 | 3.124.959 | 3.251.672 | 2.736.651 | 2.805.695 | 2.835.000 | 3.248.000 | 3.636.849 | 3.739.745 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 5.347.241 | 5.108.652 | 5.247.170 | 5.124.437 | 4.868.439 | 4.999.530 | 5.700.060 | 6.756.131 | 6.574.009 |
| Resultat af primær drift | 1.268.011 | 1.010.410 | 1.170.809 | 518.233 | 587.281 | 615.046 | 1.128.845 | 1.615.177 | 1.466.778 |
| EBITDA | 1.347.816 | 1.102.921 | 1.286.927 | 754.156 | 805.766 | 849.242 | 1.299.289 | 1.778.165 | 1.570.740 |
| Resultat før skat | 1.174.922 | 844.156 | 1.090.040 | 433.522 | 516.730 | 545.199 | 1.046.832 | 1.544.399 | 1.397.727 |
| Årets resultat | 1.180.210 | 613.897 | 850.136 | 335.115 | 404.158 | 429.306 | 812.000 | 1.200.849 | 1.102.896 |
| Personaleomkostninger | 3.932.888 | 4.005.731 | 3.945.243 | 4.365.281 | 4.062.673 | 4.150.288 | 4.400.771 | 4.977.966 | 5.003.269 |
| Af- og nedskrivninger | 79.805 | 92.511 | 116.118 | 235.923 | 218.485 | 234.196 | 170.444 | 162.988 | 103.962 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 10 | 10 | 11 | 10 | 10 | 10 | 11 |
| Udbytte | 1.180.210 | 723.423 | 850.136 | 335.115 | 400.000 | 399.000 | 812.000 | 1.000.000 | 800.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Per & Jørgen Therkildsen A/S er en virksomhed der i mange år har været en betroet aktør inden for service, vedligeholdelse og reparationer af vindmøller. Vores ekspertise som autoriseret el-installatør, samt vores ISO 9001:2015 certificering, understøtter vores ambition om at levere højkvalitetsydelser til både vindmølleindustrien og elforsyningssektoren.Strategiske initiativer:1. Service og vedligeholdelse af vindmøller: Som en autoriseret el-installatør har vi fortsat med at udvide vores portefølje af service- og vedligeholdelsesaftaler.2. Driftsledelse af elforsyningsanlæg: Vi har styrket vores position på markedet for driftsledelse af elforsyningsanlæg, især transformerstationer, de rer privatejet i forbindelse med vindkraftsanlæg (KLS-D)3. Kvalitetssikring og ISO 9001:2015: Som en ISO 9001:2015 certificeret virksomhed har vi fortsat arbejdet med at implementere og forbedre vores kvalitetsstyringssystem. Vores processer og procedurer er nøje tilpasset de krav, som vores kunder og branchestandardarder stiller.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-01-2025 - 31-12-2025 udviser et resultat på kr. 1.102.896, og selskabets balance pr. 31-12-2025 udviser en balancesum på kr. 7.455.407, og en egenkapital på kr. 3.739.745.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.