Claus Gramkow Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 135.000 kr. (4% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 44.000 | 31.169 | 27.388 | 23.876 | 20.064 | 15.779 | 11.118 | 5.697 | 608.470 |
| Omsætningsaktiver i alt | 88.000 | 89.288 | 87.065 | 105.284 | 101.643 | 50.825 | 48.921 | 44.163 | 1.890.231 |
| Anlægsaktiver i alt | 625.000 | 327.278 | 667.024 | 656.196 | 703.755 | 490.651 | 622.993 | 1.108.031 | 2.904.630 |
| Aktiver i alt | 713.000 | 416.566 | 754.089 | 761.480 | 805.398 | 541.476 | 671.914 | 1.152.194 | 4.794.861 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 76.000 | 68.751 | 68.750 | 68.749 | 68.750 | 68.750 | 69.375 | 69.626 | 4.627 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 76.000 | 68.751 | 68.750 | 68.749 | 68.750 | 68.750 | 69.375 | 69.626 | 4.627 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 2.000 | 11.218 | 8.996 | 27.216 | 23.574 | -27.244 | -29.773 | -34.782 | 4.530.234 |
| Årets resultat | -485.000 | -288.568 | 337.523 | 7.392 | 43.917 | -263.922 | 129.813 | 480.030 | 3.707.666 |
| Egenkapital i alt | 637.000 | 347.815 | 685.339 | 692.731 | 736.648 | 472.726 | 602.539 | 1.082.568 | 4.790.234 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -5.000 | -4.891 | -4.251 | -4.251 | -4.252 | -4.713 | -6.099 | -6.177 | -30.918 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | -4.251 | -4.252 | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -485.000 | -288.568 | 337.523 | 7.392 | 44.048 | — | 129.813 | 480.030 | 3.707.666 |
| Årets resultat | -485.000 | -288.568 | 337.523 | 7.392 | 43.917 | -263.922 | 129.813 | 480.030 | 3.707.666 |
| Personaleomkostninger | — | — | 0 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | — | — | 135.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er ifølge vedtægterne at eje værdipapirer, samt drive investeringsvirksomhed og anden i forbindelse hermed stående virksomhed. Selskabets hovedaktivitet er at eje aktier i Eivis Group HoldCo GmbH.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på kr. 3.707.666, og selskabets balance pr. 30. september 2025 udviser en egenkapital på kr. 4.790.234.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.