Dangaard Collections Holding A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
-17.879 kr.-7,6%
Bruttofortjeneste 2024/25
Nøgletal
2024/2599,5%
Soliditetsgrad
201×
Likviditetsgrad
-0,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 19549291.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 1.706.812 | 1.733.627 | 2.327.962 | 2.307.389 | 2.298.101 | 2.282.274 | 2.272.523 | 2.262.044 | 2.251.613 |
| Anlægsaktiver i alt | 700.171 | 612.490 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Aktiver i alt | 2.406.983 | 2.346.117 | 2.327.963 | 2.307.390 | 2.298.102 | 2.282.275 | 2.272.524 | 2.262.045 | 2.251.614 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 6.822 | 7.229 | 7.371 | 8.086 | 7.746 | 8.133 | 8.538 | 11.024 | 11.216 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 6.822 | 7.229 | 7.371 | 8.086 | 7.746 | 8.133 | 8.538 | 11.024 | 11.216 |
| Selskabskapital | 2.003.000 | 2.003.000 | 2.003.000 | 2.003.000 | 2.003.000 | 2.003.000 | 2.003.000 | 2.003.000 | 2.003.000 |
| Overført resultat | 397.161 | 335.888 | 317.592 | 296.304 | 287.356 | 271.142 | 260.986 | 248.021 | 237.398 |
| Årets resultat | -426.993 | -61.273 | -18.296 | -21.288 | -8.948 | -16.215 | -10.157 | -12.964 | -10.624 |
| Egenkapital i alt | 2.400.161 | 2.338.888 | 2.320.592 | 2.299.304 | 2.290.356 | 2.274.142 | 2.263.986 | 2.251.021 | 2.240.398 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -9.764 | -37.801 | -23.457 | -27.292 | -11.472 | -20.788 | -13.022 | -16.620 | -17.879 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | -17.879 |
| Resultat før skat | -429.232 | -64.147 | -23.457 | — | — | — | — | — | -13.621 |
| Årets resultat | -426.993 | -61.273 | -18.296 | -21.288 | -8.948 | -16.215 | -10.157 | -12.964 | -10.624 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomheds hovedaktivitet er besiddelse af andre værdipapirer og kapitalandele.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et underskud på 10.624 kr. mod et underskud på 12.964 kr. sidste år, og selskabets balance pr. 30. september 2025 udviser en egenkapital på 2.240.398 kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.