Dreyer Arkitekter ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet KaareKjartan Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 1.364.616 | 1.521.091 | 1.913.157 | 1.563.777 | 1.692.364 | 0 | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.534.509 | 4.190.755 | 4.688.208 | 5.980.220 | 3.275.375 | 2.165.714 | 1.052.345 |
| Anlægsaktiver i alt | 95.928 | 57.716 | 46.402 | 46.402 | 71.261 | 466.856 | 363.840 |
| Aktiver i alt | 4.630.437 | 4.248.471 | 4.734.610 | 6.026.622 | 3.346.636 | 2.632.570 | 1.416.185 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.084.204 | 3.008.360 | 3.829.611 | 4.554.667 | 2.445.907 | 2.276.981 | 1.512.087 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 270.877 | 212.325 |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.084.204 | 3.008.360 | 3.829.611 | 4.554.667 | 2.445.907 | 2.547.858 | 1.724.412 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 459.797 | 470.208 | 354.999 | 50.000 | 850.729 | 34.712 | -358.227 |
| Årets resultat | 859.797 | 210.411 | 384.791 | 1.066.956 | 800.728 | -816.017 | -392.939 |
| Egenkapital i alt | 1.009.797 | 720.208 | 904.999 | 1.471.955 | 900.729 | 84.712 | -308.227 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 5.370.404 | 4.671.721 | 5.107.058 | 5.646.642 | 5.212.352 | 3.293.211 | 3.324.853 |
| Resultat af primær drift | 1.055.151 | 275.297 | 492.104 | 1.273.013 | 920.021 | -793.159 | -345.074 |
| EBITDA | 1.100.529 | 313.508 | 503.417 | 1.273.013 | 930.835 | -735.472 | -242.059 |
| Resultat før skat | 1.109.287 | 274.202 | 494.240 | 1.371.230 | 1.025.457 | -809.687 | -392.939 |
| Årets resultat | 859.797 | 210.411 | 384.791 | 1.066.956 | 800.728 | -816.017 | -392.939 |
| Personaleomkostninger | 4.269.875 | 4.358.213 | 4.603.641 | 4.373.629 | 4.281.517 | 4.028.683 | 3.566.912 |
| Af- og nedskrivninger | 45.378 | 38.211 | 11.313 | 0 | 10.814 | 57.687 | 103.015 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 7 | 8 | 8 | 7 | 7 | 6 | 6 |
| Udbytte | 500.000 | 200.000 | 500.000 | 1.371.955 | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at drive virksomhed inden for arketetbranchen og dermed beslægtet virksomhed.
Årets bruttofortjeneste udgør 3.324.853 kr. mod 3.293.211 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -392.939 kr. mod -816.017 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. Selskabet har i regnskabsåret oplevet en væsentlig tilbagegang i indtjeningen, der primært skyldes, at selskabets kunder har oplevet en tilbagegang i efterspørgslen på markedet. Selskabet har haft negative pengestrømme i regnskabsperioden, og er afhængig af at de nuværende kreditrammer opretholdes og ikke kræves indfriet førend likviditet tillader det. Der er væsentlig usikkerhed, der kan skabe betydelig tvivl om selskabets evne til at fortsætte driften, grundet at der endnu ikke er tilsagn fra selskabets kreditgivere på at opnå de nødvendige kreditrammer for, at selskabet kan betale sine forpligtelser i takt med at de forfalder. Selskabet ledelse har udarbejdet budget for 2024, som viser en positiv indtjening og pengestrømme for 2024, som er afhængig af at en række nye projekter igangsættes i efteråret 2024. Ledelsen forventer, at projekterne igangsættes og hermed vil bidrage positivt til likviditeten og resultatet for 2024. Det er ledelsens vurdering, at de nuværende kreditrammerne vil blive forhøjet og opretholdt, og at den forventede øge aktivitetet vil være tilstrækkelig, og årsregnskabet er derfor aflagt under forudsætning af fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.