Keflico A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 4.000.000 kr. (64% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 6.920.000 | 701.000 | 731.000 | 25.000 | 17.000 | 86.000 | 33.000 | 428.000 | 3.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 116.892.000 | 128.556.000 | 118.002.000 | 108.087.000 | 143.329.000 | 171.658.000 | 144.123.000 | 156.873.000 | 158.506.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 50.606.000 | 50.571.000 | 49.830.000 | 63.383.000 | 61.938.000 | 61.104.000 | 61.585.000 | 59.178.000 | 57.113.000 |
| Aktiver i alt | 167.498.000 | 179.127.000 | 167.832.000 | 171.470.000 | 205.267.000 | 232.762.000 | 205.708.000 | 216.051.000 | 215.619.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 96.598.000 | 102.307.000 | 88.552.000 | 70.291.000 | 84.939.000 | 84.388.000 | 59.781.000 | 75.282.000 | 82.196.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 31.331.000 | 29.606.000 | 29.852.000 | 28.772.000 | 24.538.000 | 31.363.000 | 29.900.000 | 28.113.000 | 26.153.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 127.929.000 | 131.913.000 | 118.404.000 | 99.063.000 | 109.477.000 | 115.751.000 | 89.681.000 | 103.395.000 | 108.349.000 |
| Selskabskapital | 10.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 |
| Overført resultat | 26.862.000 | 32.990.000 | 34.329.000 | 38.944.000 | 54.853.000 | 78.943.000 | 76.866.000 | 69.267.000 | 71.792.000 |
| Årets resultat | 7.633.000 | 9.128.000 | 4.339.000 | 9.615.000 | 25.678.000 | 26.860.000 | -807.000 | 2.170.000 | 6.294.000 |
| Egenkapital i alt | 35.104.000 | 42.325.000 | 44.489.000 | 63.560.000 | 87.192.000 | 108.269.000 | 102.364.000 | 103.046.000 | 98.080.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 264.632.000 | 314.014.000 | 302.977.000 | 336.479.000 | 431.429.000 | 500.784.000 | 367.594.000 | 349.335.000 | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | — | — | 49.128.000 |
| Resultat af primær drift | 12.311.000 | 14.239.000 | 8.332.000 | 14.423.000 | 33.805.000 | 35.127.000 | 601.000 | 3.896.000 | 8.951.000 |
| EBITDA | 14.154.000 | 16.238.000 | 11.402.000 | 17.484.000 | 37.077.000 | 37.320.000 | 3.210.000 | 7.074.000 | 12.030.000 |
| Resultat før skat | 9.812.000 | 11.727.000 | 5.613.000 | 12.345.000 | 32.928.000 | 34.462.000 | -1.058.000 | 2.791.000 | 8.070.000 |
| Årets resultat | 7.633.000 | 9.128.000 | 4.339.000 | 9.615.000 | 25.678.000 | 26.860.000 | -807.000 | 2.170.000 | 6.294.000 |
| Personaleomkostninger | 20.596.000 | 23.993.000 | 25.276.000 | 27.098.000 | 32.246.000 | 35.297.000 | 34.021.000 | 33.627.000 | 37.098.000 |
| Af- og nedskrivninger | 1.843.000 | 1.999.000 | 3.070.000 | 3.061.000 | 3.272.000 | 2.193.000 | 2.609.000 | 3.178.000 | 3.079.000 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 46 | 50 | 50 | 53 | 57 | 56 | 55 | 55 |
| Udbytte | 3.000.000 | 3.000.000 | 3.000.000 | 5.000.000 | 10.000.000 | 3.000.000 | 1.500.000 | 10.000.000 | 4.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af handel med træbaserede produkter til den træforbrugende industri samt tømmerhandlere og byggemarkeder. Selskabet er lagerførende i en bred variation af både savet og forarbejdet massivtræ, terrassebrædder og facadelister, pladematerialer samt tilbehørsprodukter.
Selskabets bruttofortjeneste udgør i 2025 samlet 49,1 mio. kr. mod 40,7 mio. kr. i 2024. Stigningen i bruttofortjenesten skyldes en forbedret aktivitet sammenlignet med 2024. Årets resultat før skat udgør 8,1 mio. kr. mod 2,8 mio. kr. i 2024. Resultatet for 2025 anses som tilfredsstillende, og ligger indenfor de oprindelige forventninger, som udtrykt i årsrapporten for 2024 (i niveauet 5-10 mio. kr.). Årets pengestrømme fra driften udgør 11,2 mio. kr. mod -8,0 mio. kr. i 2024. Selskabets egenkapital andrager ultimo året 98 mio. kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.