Lundbeckfond Invest A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.120.000.000 kr. (87% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 13 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 181.000.000 | 260.000.000 | 434.000.000 | 227.000.000 | 220.000.000 | 391.000.000 | 268.000.000 | 132.000.000 | 468.000.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 302.000.000 | 344.000.000 | 651.000.000 | 391.000.000 | 660.000.000 | 776.000.000 | 1.096.000.000 | 1.297.000.000 | 2.052.000.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 18.688.000.000 | 19.275.000.000 | 24.729.000.000 | 25.420.000.000 | 27.054.000.000 | 24.851.000.000 | 29.320.000.000 | 27.812.000.000 | 27.969.000.000 |
| Aktiver i alt | 18.990.000.000 | 19.619.000.000 | 25.380.000.000 | 25.811.000.000 | 27.714.000.000 | 25.627.000.000 | 30.416.000.000 | 29.109.000.000 | 30.021.000.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 640.000.000 | 460.000.000 | 826.000.000 | 558.000.000 | 685.000.000 | 1.830.000.000 | 2.665.000.000 | 654.000.000 | 275.000.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 160.000.000 | 160.000.000 | 237.000.000 | 23.000.000 | 22.000.000 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 800.000.000 | 620.000.000 | 1.063.000.000 | 581.000.000 | 707.000.000 | 1.830.000.000 | 2.665.000.000 | 654.000.000 | 275.000.000 |
| Selskabskapital | 450.000.000 | 450.000.000 | 450.000.000 | 450.000.000 | 450.000.000 | 450.000.000 | 450.000.000 | 450.000.000 | 450.000.000 |
| Overført resultat | 17.391.000.000 | 18.452.000.000 | 22.779.000.000 | 23.640.000.000 | 24.365.000.000 | 23.347.000.000 | 25.901.000.000 | 28.005.000.000 | 28.176.000.000 |
| Årets resultat | 695.000.000 | 1.158.000.000 | 5.415.000.000 | 2.001.000.000 | 2.917.000.000 | -1.018.000.000 | 3.954.000.000 | 2.249.000.000 | 1.291.000.000 |
| Egenkapital i alt | 18.190.000.000 | 18.999.000.000 | 24.317.000.000 | 25.230.000.000 | 27.007.000.000 | 23.797.000.000 | 27.751.000.000 | 28.455.000.000 | 29.746.000.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | 4.028.000.000 | 2.515.000.000 | 1.413.000.000 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 699.000.000 | 1.123.000.000 | 5.438.000.000 | 2.052.000.000 | 3.050.000.000 | -1.239.000.000 | 3.954.000.000 | 2.445.000.000 | 1.338.000.000 |
| Årets resultat | 695.000.000 | 1.158.000.000 | 5.415.000.000 | 2.001.000.000 | 2.917.000.000 | -1.018.000.000 | 3.954.000.000 | 2.249.000.000 | 1.291.000.000 |
| Personaleomkostninger | 31.000.000 | 33.000.000 | 215.000.000 | 76.000.000 | 38.000.000 | 61.000.000 | 58.000.000 | 58.000.000 | 61.000.000 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 15 | 16 | 18 | 17 | 18 | 18 | 19 | 21 | 23 |
| Udbytte | 349.000.000 | 97.000.000 | 1.088.000.000 | 1.140.000.000 | 2.192.000.000 | 0 | 1.400.000.000 | 0 | 1.120.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Purpose The purpose of Lundbeckfond Invest A/S is to operate within production, sale and investment businesses, including investments in other companies. Lundbeckfond Invest A/S manages holding and investment activities for Lundbeckfonden, and is the majority shareholder of H. Lundbeck A/S, ALK-Abelló A/S, Falck A/S, LFI Equity A/S, LFI Silva Investments A/S and DySIS Medical, Inc. Furthermore, Lundbeckfond Invest A/S is a significant shareholder of Ellab, Ferrosan Medical Devices and WS Audiology. Investments are managed by three departments: Strategic Ownerships, Invest and BioCapital.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.