Copenhagen Candle Company ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2021Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2021
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | 8.923 | 2.338 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 42.500 | 32.500 | 22.500 |
| Aktiver i alt | 300.000 | 247.293 | 219.915 | 126.533 | 74.838 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.762.000 | 1.706.450 | 1.458.764 | 1.095.820 | — |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 777.573 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.762.000 | 1.706.450 | 1.458.764 | 1.095.820 | 777.573 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -1.587.000 | -1.584.157 | -1.363.849 | -1.094.287 | -944.552 |
| Årets resultat | 1.000 | 2.454 | 220.308 | 269.562 | 149.734 |
| Egenkapital i alt | -1.462.000 | -1.459.157 | -1.238.849 | -969.287 | -819.552 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 54.000 | 46.728 | 267.908 | 297.293 | 348.455 |
| Resultat af primær drift | — | — | 260.408 | 287.293 | 149.776 |
| EBITDA | — | — | 267.908 | 297.293 | 159.776 |
| Resultat før skat | 1.000 | 2.454 | 220.308 | 269.562 | 149.734 |
| Årets resultat | 1.000 | 2.454 | 220.308 | 269.562 | 149.734 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | 188.679 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 7.500 | 10.000 | 10.000 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Virksomhedens aktivitet består i at sælge lys, samt udførelse af tømrer/snedker opgaver.
Selskabets årsrapport, der omfatter resultatopgørelse for perioden 1. januar - 31. december 2021 og balance pr. 31. december 2021 med tilhørende noter, udviser et overskud på kr. 149.734 og balancen en negativ egenkapital på kr. 819.552. Ledelsen betragter årets resultat som acceptabelt. Selskabets egenkapital udgør mindre end 50% af selskabskapitalen, hvorfor selskabet er i en kapitaltabssituation jf. selskabslovens §119. Som følge heraf har ledelsen afholdt en generalforsamling, hvorpå ledelsen har redegjort for den økonomiske stilling samt stillet forslag om hvorledes egenkapitalen kan forbedres. Den væsentligste kreditorer har givet henstand med at kræve sit tilgodehavende på tkr. 704 pr. 31. december 2021, infdfriet inden 31. december 2022, med mindre der vil være likviditet til dette. Ligeledes har tilknyttede virksomhed givet henstand med at kræve sit tilgodehavende på hhv. tkr. 63 og tkr. 10 pr. 31. december 2021, infdfriet inden 31. december 2022,
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.