MUNTHE A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 6.000.000 kr. (83% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Naja Munthe ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 417.229 | 963.123 | 444.185 | 6.622.793 | 7.932.898 | 2.315.066 | 2.024.409 | 2.561.792 | 3.554.767 |
| Omsætningsaktiver i alt | 15.730.307 | 20.042.427 | 23.597.319 | 29.814.855 | 34.402.309 | 44.195.914 | 38.951.315 | 44.057.152 | 41.839.677 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.541.799 | 3.455.911 | 3.726.283 | 3.057.356 | 3.454.682 | 5.517.963 | 5.893.089 | 4.689.446 | 3.566.224 |
| Aktiver i alt | 19.272.106 | 23.498.338 | 27.323.602 | 32.872.211 | 37.856.991 | 49.713.877 | 44.844.404 | 48.746.598 | 45.405.901 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 10.307.885 | 10.489.352 | 10.487.145 | 12.247.094 | 13.310.601 | 14.011.980 | 15.728.924 | 18.826.646 | 16.567.844 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | 1.024.569 | 3.397.880 | 1.095.415 |
| Gældsforpligtelser i alt | 10.307.885 | 10.489.352 | 10.487.145 | 12.247.094 | 13.310.601 | 14.011.980 | 16.753.493 | 22.224.526 | 17.663.259 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 7.989.331 | 10.203.985 | 14.036.797 | 17.078.193 | 23.851.383 | 35.101.790 | 27.590.911 | 26.022.072 | 27.242.642 |
| Årets resultat | 2.753.468 | 4.214.654 | 5.832.811 | 6.041.396 | 11.773.190 | 11.250.407 | 5.489.121 | 3.931.161 | 7.220.570 |
| Egenkapital i alt | 8.451.688 | 12.776.994 | 16.536.797 | 20.578.193 | 24.351.383 | 35.601.790 | 28.090.911 | 26.522.072 | 27.742.642 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 13.594.863 | 17.866.830 | 20.315.481 | 21.882.237 | 30.922.237 | 34.226.090 | 28.809.069 | 27.541.902 | 31.866.865 |
| Resultat af primær drift | 4.347.915 | 6.298.476 | 8.130.378 | 8.886.875 | 16.722.029 | 15.049.636 | 9.032.392 | 7.153.867 | 10.877.068 |
| EBITDA | 5.146.018 | 7.380.322 | 9.320.561 | 10.367.519 | 18.239.307 | 16.453.864 | 10.466.462 | 8.672.238 | 12.367.695 |
| Resultat før skat | 3.582.937 | 5.200.301 | 7.356.241 | 7.553.016 | 15.141.237 | 14.373.689 | 7.004.779 | 5.041.382 | 9.257.117 |
| Årets resultat | 2.753.468 | 4.214.654 | 5.832.811 | 6.041.396 | 11.773.190 | 11.250.407 | 5.489.121 | 3.931.161 | 7.220.570 |
| Personaleomkostninger | 8.448.845 | 10.486.508 | 10.994.920 | 11.514.718 | 12.682.930 | 17.016.266 | 18.342.607 | 18.869.664 | 19.499.170 |
| Af- og nedskrivninger | 798.103 | 1.081.846 | 1.190.183 | 1.480.644 | 1.517.278 | 1.404.228 | 1.434.070 | 1.518.371 | 1.490.627 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 19 | 24 | 27 | 26 | 26 | 32 | 34 | 33 | 32 |
| Udbytte | 0 | 2.000.000 | 2.000.000 | 3.000.000 | 0 | — | 13.000.000 | 5.500.000 | 6.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet er produktion og design af modetøj til engroskunder samt egne forretninger.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 31.867 t.kr. mod 27.542 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 7.221 t.kr. mod 3.931 t.kr. sidste år. Årets resultat anses af ledelsen for meget tilfredsstillende. Selskabet har i regnskabsåret formået at realisere en vækst i omsætningen samtidig med, at indtjeningen er forbedret markant. Særligt udviklingen i resultatet før skat afspejler en styrket underliggender drift og en øget operationel robusthed. Regnskabsåret har fortsat været præget af et ustabilt og omskifteligt marked, hvor eksterne forhold har stillet øgede krav til tilpasningsevne og omkostningsdisciplin. Ledelsen har i den forbindelse arbejdet målrettet med at tilpasse virksomhedens aktiviteter og omkostningsstruktur samt løbende justeret de parametre, der har væsentlig indflydelse på selskabets drift og resultat. Denne indsats har bidraget til en forbedret indtjeningsevne og en styrket finansiel position, hvilket skaber et solidt fundament for den videre udvikling af selskabet. Ledelsen vil fortsat have fokus på at sikre en balanceret og bæredygtig vækst, herunder gennem optimering af driften, styrkelse af selskabets markedsposition og en løbende tilpasning til markedsforholdene. Ledelsen vurderer på denne baggrund selskabets udvikling i regnskabsåret som meget tilfredsstillende og forventer, at selskabet også fremadret
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.