EURO STEEL DANMARK A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 33.000.000 kr. (35% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 12119704.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.957.166 | 13.526 | 53.943 | 29.664.851 | 87.073.035 | 350.821 | 14.920.711 | 28.449.341 |
| Omsætningsaktiver i alt | 396.194.116 | 499.929.775 | 573.290.051 | 589.841.544 | 839.936.355 | 903.711.346 | 973.848.622 | 888.419.980 |
| Anlægsaktiver i alt | 8.023.274 | 38.555.157 | 54.449.579 | 107.066.811 | 105.543.898 | 327.398.302 | 341.570.304 | 289.067.897 |
| Aktiver i alt | 404.217.390 | 538.484.932 | 627.739.630 | 696.908.355 | 945.480.253 | 1.231.109.648 | 1.315.418.926 | 1.177.487.877 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 116.853.074 | 201.862.568 | 241.259.809 | 167.584.298 | 216.506.830 | 380.697.129 | 400.440.767 | 173.882.070 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 116.853.074 | 201.862.568 | 241.259.809 | 167.584.298 | 216.506.830 | 380.697.129 | 400.440.767 | 173.882.070 |
| Selskabskapital | 2.083.630 | 2.083.630 | 2.083.630 | 2.083.630 | 2.083.630 | 2.083.630 | 2.083.630 | 2.083.630 |
| Overført resultat | 280.377.606 | 327.625.654 | 377.099.191 | 510.909.427 | 709.113.793 | 802.080.889 | 886.803.529 | 948.572.177 |
| Årets resultat | 67.364.115 | 47.248.048 | 49.473.537 | 133.810.236 | 198.204.366 | 122.967.096 | 84.722.640 | 94.768.648 |
| Egenkapital i alt | 282.461.236 | 329.709.284 | 379.182.821 | 512.993.057 | 711.197.423 | 834.164.519 | 888.887.159 | 983.655.807 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | 591.485.732 | 558.425.551 | 607.892.729 | 907.227.975 | 1.140.755.306 | 1.133.346.626 | 1.033.366.765 | 1.303.580.593 |
| Bruttofortjeneste | 97.589.453 | 65.560.580 | 73.164.517 | 186.062.038 | 262.784.821 | 172.342.696 | 146.344.136 | 157.988.594 |
| Resultat af primær drift | 90.150.077 | 57.241.973 | 63.256.850 | 174.253.209 | 252.480.210 | 155.398.049 | 122.186.442 | 126.120.691 |
| EBITDA | 91.452.753 | 58.401.388 | 65.892.607 | 178.293.476 | 255.235.163 | 161.193.196 | 135.499.556 | 143.950.574 |
| Resultat før skat | 87.583.962 | 60.784.197 | 63.630.645 | 171.378.300 | 254.239.499 | 157.452.128 | 109.400.162 | 121.694.517 |
| Årets resultat | 67.364.115 | 47.248.048 | 49.473.537 | 133.810.236 | 198.204.366 | 122.967.096 | 84.722.640 | 94.768.648 |
| Personaleomkostninger | 6.131.526 | 7.124.498 | 7.244.637 | 7.561.134 | 7.501.024 | 11.107.347 | 10.808.275 | 14.001.033 |
| Af- og nedskrivninger | 1.302.676 | 1.159.415 | 2.635.757 | 4.040.267 | 2.754.953 | 5.795.147 | 13.313.114 | 17.829.883 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | 13 | 14 | 15 | 13 | 16 | 16 | 17 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | 30.000.000 | 0 | 33.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet er handel med plader og bjælker af jern og stål. Derudover udføres i begrænset omfang udlejning af ejendomme og leasing og udlejning af driftsmateriel til koncernselskaber.
I regnskabsåret Selskabets omsætning er steget i forhold til sidste år og anses som tilfredsstillende. Årets resultat er på niveau med sidste år men lidt højere end forventet og anses som tilfredsstillende. Stålpriserne har i regnskabsåret ligger på et lidt lavere niveau end sidste år, og har været konstant faldende henover regnskabsåret. Selskabets udvikling i regnskabsåret har som året før været præget af udviklingen indenfor grøn stål og implementeringen af en mere bæredygtig og grøn profil i hele forsyningskæden. Efterspørgslen på stål i Europa og usikre toldmure på stålmarkedet er fortsat en risikofaktor på både levering og prissætning på stål.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.