Micali EL A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.900.000 kr. (58% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet WITTHØFT HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.843.892 | 2.047.837 | 2.251.486 | 6.558.919 | 378.400 | 915.903 | 701.154 | 137.997 | 83.189 |
| Omsætningsaktiver i alt | 7.944.057 | 8.632.734 | 13.407.020 | 12.987.894 | 11.252.886 | 16.667.686 | 25.747.318 | 46.991.365 | 57.197.290 |
| Anlægsaktiver i alt | 928.491 | 554.729 | 550.549 | 465.570 | 654.687 | 1.596.466 | 1.816.063 | 1.637.980 | 1.330.489 |
| Aktiver i alt | 8.872.548 | 9.187.463 | 13.957.569 | 13.453.464 | 11.907.573 | 18.264.152 | 27.563.381 | 48.629.345 | 58.527.779 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 5.693.600 | 5.533.885 | 9.697.369 | 8.591.280 | 9.679.386 | 9.987.645 | 20.700.917 | 27.967.594 | 36.227.045 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 5.496.902 | 800.000 | 7.500.922 | 7.103.523 |
| Gældsforpligtelser i alt | 5.693.600 | 5.533.885 | 9.697.369 | 8.591.280 | 9.679.386 | 15.484.547 | 21.500.917 | 35.468.516 | 43.330.568 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 2.603.694 | 2.643.894 | 2.743.766 | 0 | 86.402 | 1.084.421 | 4.033.325 | 9.445.062 | 10.823.738 |
| Årets resultat | -250.788 | 540.200 | 1.099.872 | 1.595.826 | 1.686.402 | 1.998.019 | 3.948.904 | 7.661.736 | 3.278.677 |
| Egenkapital i alt | 3.103.694 | 3.643.894 | 4.243.766 | 4.839.592 | 2.186.402 | 2.584.421 | 5.533.325 | 12.195.062 | 13.223.738 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 10.997.138 | 11.342.678 | 13.462.171 | 15.001.415 | 18.948.645 | 25.438.032 | 32.073.313 | 58.418.378 | 59.800.295 |
| Resultat af primær drift | -238.368 | 794.397 | 1.493.299 | 2.168.164 | 2.384.416 | 2.871.982 | 5.460.494 | 10.742.653 | 5.276.360 |
| EBITDA | 40.703 | 947.412 | 1.629.599 | 2.253.143 | 2.472.322 | 3.124.984 | 5.888.530 | 11.322.266 | 5.818.996 |
| Resultat før skat | -293.950 | 718.368 | 1.444.366 | 2.077.162 | 2.193.841 | 2.599.074 | 5.125.019 | 9.907.886 | 4.286.383 |
| Årets resultat | -250.788 | 540.200 | 1.099.872 | 1.595.826 | 1.686.402 | 1.998.019 | 3.948.904 | 7.661.736 | 3.278.677 |
| Personaleomkostninger | 10.956.435 | 10.280.905 | 11.832.572 | 12.748.272 | 16.476.323 | 22.313.048 | 26.184.783 | 47.096.112 | 53.946.299 |
| Af- og nedskrivninger | 279.071 | 153.015 | 136.300 | 84.979 | 87.906 | 253.002 | 428.036 | 579.613 | 542.636 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 38 | 39 | 41 | 44 | 51 | 67 | 71 | 86 | 92 |
| Udbytte | 0 | 500.000 | 1.000.000 | 4.339.592 | 1.600.000 | 1.000.000 | 1.000.000 | 2.250.000 | 1.900.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktiviteter er at drive installationsvirksomhed som udfører og servicerer alle former for elinstallationsarbejder. Service: Selskabet har en større serviceafdeling som primært servicerer større erhvervskunder og boligselskaber, men også mindre opgaver påtages Entreprise: Selskabet har en større entreprise afdeling som primært udfører større entrepriser for erhvervskunder, men også mindre opgaver påtages VE: Selskabet har en nyere grøn afdeling som primært udfører opgaver som opsætning af vedvarende energi som større solceller og varmepumper. Der udføres også opsætning af batterianlæg og lade bokse til erhvervslivet og i enkelt tilfælde også til private. Selskabet rådgiver og tilslutter også som en af de få større anlæg på mere end 50kWp anlæg Sikring: Selskabet har med opkøbet af Alarmgruppen for nogle år siden styrket sin position indenfor sikringsbranchen og kan i dag tilbyde en lang række løsninger indenfor alarm- og sikringsanlæg herunder ABA, AVA, ABV, AIA, ADK, ITV. Selskabet betjener primært erhvervslivet med større løsninger og kan også være behjælpelig med rådgivning Hovedentrepriser: Selskabet udfører rådgivning samt projektere byggeopgaver i totalentrepriser såvel som fagentreprise og som underleverandør. Selskabet har mange års erfaring i at løse mindre og større entreprise opgaver hvor selskabet tager alle fag under vingerne.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud før skat på 4.345 t.kr. og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på 14.289 t.kr. Årets resultat er acceptabel set i relation til den udvikling selskabet gennemgår, og set i lyset af at vi mod forventning har et par sager hvor vi trods aflevering til tiden ikke er kommet i mål med en økonomisk løsning endnu. Der er i årets løb videreudviklet på de nye aktiviteter indenfor sikring og produkter indenfor vedvarende energi, hvor der forventes gode vækstmuligheder. Udviklingen samt effekten af tiltag følges tæt i det kommende år, hvor der forventes et væsentligt bedre resultat. Selskabet har fokus på soliditet og vækst gennem høj kundeservice.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.