Skjern Håndbold A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 2.044.807 | 1.899.406 | 3.761.983 | 2.664.283 | 1.169.225 | 63.340 | 190.146 | 785.214 |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.017.022 | 3.774.463 | 5.066.201 | 11.341.298 | 2.185.922 | 1.282.285 | 1.566.421 | 1.364.158 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.074.826 | 3.053.594 | 2.251.076 | 1.955.753 | 7.152.354 | 7.550.067 | 7.224.144 | 6.358.582 |
| Aktiver i alt | 7.091.848 | 6.828.057 | 7.317.277 | 13.297.051 | 9.338.276 | 8.832.352 | 8.790.565 | 7.722.740 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.857.842 | 2.078.251 | 2.291.935 | 8.427.842 | 4.353.616 | 3.798.456 | 3.514.878 | 2.366.688 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 194.000 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.857.842 | 2.078.251 | 2.485.935 | 8.427.842 | 4.353.616 | 3.798.456 | 3.514.878 | 2.366.688 |
| Selskabskapital | 2.020.000 | 2.260.000 | 2.260.000 | 2.260.000 | 2.260.000 | 2.260.000 | 2.260.000 | 2.260.000 |
| Overført resultat | 2.214.006 | 2.225.806 | 2.307.342 | 2.345.209 | 2.460.660 | 2.509.896 | 2.613.799 | 2.724.112 |
| Årets resultat | 77.477 | 11.800 | 81.536 | 37.867 | 115.451 | 49.236 | 103.903 | 110.313 |
| Egenkapital i alt | 4.234.006 | 4.749.806 | 4.831.342 | 4.869.209 | 4.984.660 | 5.033.896 | 5.137.799 | 5.248.112 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | 23.627.251 | 24.928.193 | 18.579.328 | 14.407.073 | 23.300.024 | 25.576.620 | 25.601.917 | 25.273.843 |
| Resultat af primær drift | 80.724 | -2.489 | 81.641 | 46.070 | 81.748 | -246.124 | -61.139 | -641.743 |
| EBITDA | 642.681 | 780.217 | 567.517 | 667.590 | 759.961 | 212.354 | 274.972 | -120.691 |
| Resultat før skat | 77.477 | 11.800 | 81.536 | 37.867 | 115.451 | 49.236 | 241.791 | 189.507 |
| Årets resultat | 77.477 | 11.800 | 81.536 | 37.867 | 115.451 | 49.236 | 103.903 | 110.313 |
| Personaleomkostninger | 13.394.067 | 14.845.912 | 13.671.746 | 14.195.954 | 14.857.978 | 14.974.023 | 16.610.178 | 15.851.719 |
| Af- og nedskrivninger | 561.957 | 782.706 | 485.876 | 621.520 | 678.213 | 458.478 | 336.111 | 521.052 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 23 | 26 | 25 | 23 | 26 | 27 | 29 | 28 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktiviteter har bestået i at udøve professionel håndbold.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Resultatet for regnskabsåret 24/25 udviser et overskud på kr. 189.000,- før skat og kr. 110.000,- efter skat, hvilket bestyrelsen finder tilfredsstillende. Resultatet skyldes igen stor opbakning fra klubbens partnere og SH Invest samt de mange sæsonkortholdere. Selskabet har dermed en solid egenkapital på godt 5,2 millioner kroner, som primært består af likvide midler. Selskabet er godt rustet til de af Dansk Håndbold stillede økonomiske krav til at drive ligahåndbold.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.