Revsøre Smedie A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 350.000 kr. (92% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet KEN Holding Revsøre ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.992.079 | 1.875.354 | 2.416.320 | 1.091.466 | 1.708.583 | 1.574.158 | 1.388.230 | 2.362.484 | 1.337.066 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 1.887.408 | 2.542.051 | 1.748.421 |
| Anlægsaktiver i alt | 511.978 | 672.194 | 500.650 | 385.888 | 367.616 | 333.601 | 314.386 | 139.475 | 97.094 |
| Aktiver i alt | 2.970.652 | 2.973.771 | 3.219.791 | 2.240.000 | 2.256.433 | 2.226.630 | 2.201.794 | 2.681.526 | 1.845.515 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 260.665 | 200.108 | 258.225 | 388.594 | 471.282 | 411.457 | 511.978 | 567.994 | 352.805 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 260.665 | 200.108 | 258.225 | 388.594 | 471.282 | 411.457 | 511.978 | 567.994 | 352.805 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 2.209.987 | 2.273.663 | 1.061.566 | 1.051.406 | 1.035.151 | 1.065.173 | 1.189.816 | 613.532 | 642.710 |
| Årets resultat | 238.323 | 63.676 | 187.903 | 289.840 | 233.745 | 280.022 | 124.643 | 423.716 | 379.178 |
| Egenkapital i alt | 2.709.987 | 2.773.663 | 2.961.566 | 1.851.406 | 1.785.151 | 1.815.173 | 1.689.816 | 2.113.532 | 1.492.710 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 969.435 | 797.323 | 980.462 | 997.625 | 877.794 | 883.769 | 591.254 | 1.361.824 | 974.654 |
| Resultat af primær drift | 319.219 | 96.317 | 258.848 | 388.996 | 312.352 | 360.366 | 151.248 | 598.513 | 459.068 |
| EBITDA | 493.194 | 274.634 | 465.868 | 509.650 | 385.049 | 394.381 | 170.463 | 871.869 | 481.449 |
| Resultat før skat | 319.921 | 100.317 | 263.652 | 382.716 | 296.491 | 350.542 | 149.616 | 599.499 | 463.399 |
| Årets resultat | 238.323 | 63.676 | 187.903 | 289.840 | 233.745 | 280.022 | 124.643 | 423.716 | 379.178 |
| Personaleomkostninger | 476.241 | 522.689 | 514.594 | 487.975 | 492.745 | 489.388 | 420.791 | 489.955 | 493.205 |
| Af- og nedskrivninger | 173.975 | 178.317 | 207.020 | 120.654 | 72.697 | 34.015 | 19.215 | 273.356 | 22.381 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | — | — | 1.400.000 | 300.000 | 250.000 | 250.000 | 0 | 1.000.000 | 350.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år været at drive smede- og VVS-virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.