Rodahl Stilladser A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
39.199.784 kr.+30,5%
Bruttofortjeneste 2023
+8,9%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2023
Nøgletal
202317.547.831 kr.
EBITDA
66,0%
Soliditetsgrad
3,0×
Likviditetsgrad
49,0%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2023
Foreslået udbytte for regnskabsåret 10.302.430 kr. (100% af årets resultat).
Historik
202310.302.430 kr.
20225.617.587 kr.
20214.318.924 kr.
20203.288.816 kr.
20192.808.437 kr.
20182.191.407 kr.
20173.189.765 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet J.A.N. Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 4.563.781 | 3.642.017 | 4.429.501 | 6.426.707 | 7.456.375 | 5.230.843 | 6.920.430 |
| Omsætningsaktiver i alt | 12.084.265 | 9.575.512 | 9.105.005 | 10.395.886 | 11.503.952 | 10.328.611 | 14.863.093 |
| Anlægsaktiver i alt | 9.923.690 | 11.308.631 | 11.485.516 | 14.132.249 | 14.162.863 | 15.693.911 | 16.983.262 |
| Aktiver i alt | 22.007.955 | 20.884.143 | 20.590.521 | 24.528.135 | 25.666.815 | 26.022.522 | 31.846.355 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 6.380.734 | 6.577.270 | 5.550.674 | 8.471.865 | 8.770.110 | 6.648.679 | 4.929.969 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 6.380.734 | 6.577.270 | 5.550.674 | 8.471.865 | 8.770.110 | 6.648.679 | 4.929.969 |
| Selskabskapital | 5.000.000 | 5.000.000 | 5.000.000 | 5.000.000 | 5.000.000 | 5.000.000 | 5.000.000 |
| Overført resultat | 5.721.757 | 5.721.757 | 5.721.757 | 5.721.757 | 5.721.757 | 5.721.757 | 5.721.757 |
| Årets resultat | 3.189.765 | 2.191.407 | 2.808.437 | 3.288.816 | 4.318.924 | 5.617.587 | 10.302.430 |
| Egenkapital i alt | 13.911.522 | 12.913.164 | 13.530.194 | 14.010.573 | 15.040.681 | 16.339.344 | 21.024.187 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 23.475.980 | 23.697.070 | 24.965.128 | 26.460.321 | 26.630.848 | 30.035.317 | 39.199.784 |
| Resultat af primær drift | 4.019.953 | 2.938.965 | 3.695.062 | 4.365.527 | 5.751.662 | 7.335.223 | 13.333.906 |
| EBITDA | 6.551.140 | 5.701.842 | 6.578.499 | 7.365.461 | 9.143.056 | 11.129.141 | 17.547.831 |
| Resultat før skat | 4.099.466 | 2.815.040 | 3.612.396 | 4.253.531 | 5.515.955 | 7.168.960 | 13.160.130 |
| Årets resultat | 3.189.765 | 2.191.407 | 2.808.437 | 3.288.816 | 4.318.924 | 5.617.587 | 10.302.430 |
| Personaleomkostninger | 16.924.840 | 17.995.228 | 18.386.629 | 19.094.860 | 17.487.792 | 18.906.176 | 21.651.953 |
| Af- og nedskrivninger | 2.531.187 | 2.762.877 | 2.883.437 | 2.999.934 | 3.391.394 | 3.793.918 | 4.213.925 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 29 | 35 | 35 | 31 | 25 | 26 | 27 |
| Udbytte | 3.189.765 | 2.191.407 | 2.808.437 | 3.288.816 | 4.318.924 | 5.617.587 | 10.302.430 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets aktiviteter er op- og nedtagning af stilladser.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.