LARSEN & JENSEN ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.368 | 1.588 | 1.788 | 1.644 | 2.258 | 10.176 | 7.986 | 4.041 | 502 |
| Omsætningsaktiver i alt | 304.392 | 282.792 | 286.637 | — | 294.152 | 457.164 | 157.235 | 140.921 | 126.815 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.806.450 | 2.888.282 | 2.679.593 | — | 3.028.002 | 3.633.563 | 2.590.429 | 2.640.824 | 2.663.192 |
| Aktiver i alt | 3.110.842 | 3.171.074 | 2.966.230 | 3.130.253 | 3.322.154 | 4.090.727 | 2.747.664 | 2.781.745 | 2.790.007 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 417.677 | 249.904 | 157.493 | — | 355.113 | 522.047 | 106.631 | 95.705 | 87.675 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 417.677 | 249.904 | 157.493 | — | 355.113 | 522.047 | 106.631 | 95.705 | 87.675 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 2.568.165 | 2.746.170 | 2.583.737 | 2.687.847 | 2.842.041 | 2.306.809 | 2.272.296 | 2.266.909 | 2.260.832 |
| Årets resultat | 198.884 | 228.005 | -62.433 | 184.110 | 154.194 | 601.639 | 172.353 | 45.007 | 16.292 |
| Egenkapital i alt | 2.693.165 | 2.921.170 | 2.808.737 | 2.892.847 | 2.967.041 | 3.568.680 | 2.641.033 | 2.686.040 | 2.702.332 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -4.831 | -4.800 | -4.800 | -4.802 | -5.002 | -5.002 | -6.251 | -6.250 | -6.252 |
| Resultat af primær drift | — | — | -4.800 | — | -5.002 | -5.002 | -6.251 | -6.250 | -6.252 |
| Resultat før skat | 195.471 | 222.836 | -63.489 | 183.050 | 153.094 | 600.536 | 170.978 | 43.626 | 14.917 |
| Årets resultat | 198.884 | 228.005 | -62.433 | 184.110 | 154.194 | 601.639 | 172.353 | 45.007 | 16.292 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Udbytte | 0 | 50.000 | 100.000 | 80.000 | 0 | 900.000 | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Virksomhedens væsentligste aktiviteter er at eje datterselskaber. Virsomheden ejer Ejendomsselskabet Fabriksvangen 19 ApS som ejer og driver en udlejningsejendom.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.