Caviar Investment Company A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Der er ingen data for dette nøgletal.
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 185.000 | 172.000 | 158.000 | 144.000 | 142.000 | 114.000 | 99.000 | 229.000 | 377.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 185.000 | 172.000 | 158.000 | 144.000 | 142.000 | 114.000 | 99.000 | 229.000 | 377.000 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | 3.617.000 | 4.139.000 | 4.869.000 | 4.945.000 | 3.116.000 | 3.401.000 |
| Aktiver i alt | 1.868.000 | 2.236.000 | 2.916.000 | 3.761.000 | 4.281.000 | 4.983.000 | 5.044.000 | 3.345.000 | 3.778.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 13.000 | 13.000 | 12.000 | 12.000 | 20.000 | 12.000 | 13.000 | 6.000 | — |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 13.000 | 13.000 | 12.000 | 12.000 | 20.000 | 12.000 | 13.000 | 6.000 | 13.000 |
| Selskabskapital | 545.000 | 545.000 | 545.000 | 545.000 | 545.000 | 545.000 | 545.000 | 545.000 | 545.000 |
| Overført resultat | 1.310.000 | 1.678.000 | 2.359.000 | 3.204.000 | 3.716.000 | 4.426.000 | 2.446.000 | 2.794.000 | 3.220.000 |
| Årets resultat | -704.000 | 368.000 | 681.000 | 845.000 | 511.000 | 710.000 | 60.000 | 180.000 | 268.000 |
| Egenkapital i alt | 1.855.000 | 2.223.000 | 2.904.000 | 3.749.000 | 4.261.000 | 4.971.000 | 5.031.000 | 3.339.000 | 3.765.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Resultat af primær drift | -15.000 | -13.000 | -13.000 | -14.000 | -10.000 | -20.000 | -16.000 | -31.000 | -17.000 |
| Resultat før skat | -704.000 | 368.000 | 681.000 | 845.000 | 511.000 | 710.000 | 60.000 | 180.000 | 268.000 |
| Årets resultat | -704.000 | 368.000 | 681.000 | 845.000 | 511.000 | 710.000 | 60.000 | 180.000 | 268.000 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | — | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 2.040.000 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktivitet består af investering i dattervirksomhed.
Årets resultat udgør et overskud på 268 t.kr. mod et overskud på 180 t.kr. i 2024. Balancen udviser en ak- tivmasse på 3.778 t.kr. og en egenkapital på 3.765 t.kr. Ledelsen anser resultatet for tilfredsstillende. Selskabet besidder egne aktier svarende til en nominel aktiekapital på ca. 18 t.kr. og 3,3 % af den samlede aktiekapital. Selskabet har i regnskabsåret solgt 27.250 egne aktier med en pålydende værdi på DKK 5,8 pr. aktie, svarende til 5% af selskabskapitalen, for en samlet salgssum på 158 t.kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.