Ejendomsaktieselskabet Rungstedhave VestAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 576.386 | 846.470 | 1.189.591 | 21.773 | 26.958 | 500 | 0 | 3.115.594 | 450.440 |
| Omsætningsaktiver i alt | 626.752 | 906.051 | 1.218.744 | 52.803 | 73.926 | 116.902 | 312.585 | 3.773.110 | 1.063.662 |
| Anlægsaktiver i alt | 41.750.000 | 41.950.000 | 45.750.000 | — | — | — | 49.950.000 | 51.750.000 | 52.350.000 |
| Aktiver i alt | 42.376.752 | 42.856.051 | 46.968.744 | 46.127.803 | 46.673.926 | 50.241.902 | 50.262.585 | 55.523.110 | 53.413.662 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 172.459 | 230.326 | 1.086.164 | 644.535 | 877.898 | 951.034 | 1.071.407 | 4.219.630 | 1.123.461 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 3.338.285 | 3.209.289 | 3.135.586 | 3.101.452 | 2.871.926 | 2.174.510 | 2.619.288 | 2.486.680 | 2.357.058 |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.510.744 | 3.439.615 | 4.221.750 | 3.745.987 | 3.749.824 | 3.125.544 | 3.690.695 | 6.706.310 | 3.480.519 |
| Selskabskapital | 720.000 | 720.000 | 720.000 | 720.000 | 720.000 | 720.000 | 720.000 | 720.000 | 720.000 |
| Overført resultat | -1.558.381 | -1.285.091 | -1.651.257 | -2.189.694 | -2.176.257 | -1.655.798 | 37.577.629 | 39.330.859 | 40.203.807 |
| Årets resultat | 40.582 | 273.290 | -366.166 | -538.435 | 13.437 | 520.459 | 145.283 | 1.753.230 | 872.948 |
| Egenkapital i alt | 32.274.031 | 32.705.521 | 35.305.555 | 35.022.818 | 35.447.955 | 38.720.114 | 38.297.629 | 40.050.859 | 40.923.807 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | — | — | — | — | — | — | 1.330.648 | 1.404.551 | 1.454.279 |
| Bruttofortjeneste | 352.585 | 422.892 | -342.867 | -521.492 | 871 | 190.055 | — | — | — |
| Resultat af primær drift | 352.585 | 422.892 | -342.867 | -521.492 | 871 | 190.055 | 107.620 | 2.314.391 | 1.173.383 |
| Resultat før skat | — | — | -469.444 | -690.176 | 17.286 | 667.256 | 23.300 | 2.244.910 | 1.116.343 |
| Årets resultat | 40.582 | 273.290 | -366.166 | -538.435 | 13.437 | 520.459 | 145.283 | 1.753.230 | 872.948 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at eje og administrere ejendommen matr. nr. 7d Vallerød By, Hørsholm, beliggende Rungstedehave 13A-23F, 2960 Rungsted Kyst med eneret til lejemålene for selskabets aktionærer.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Selskabet er et boligaktieselskab, der driver ejendommen Rungstedhave 13A-23F i Rungsted. Der er udarbejdet et seperat regnskab, hvori der er medtaget lovpligtige nøgletalsoplysninger og andre forhold omkring selskabets virke som andelsboligforening. Nedenfor er aktieværdien pr. lejlighed beregnet pr. 31. december 2025. Egenkapital ifølge årsrapporten 40.923.807 kr. +/- Korrektion for udskudt skat 9.009.336 kr. +/- Reserve til værdiregulering (10.434.701) kr. +/- Regulering af realkredit gæld til kursværdi 402.059 kr. Korrigeret egenkapital 38.701.652 kr. Værdi pr. lejlighed 1.108.347 kr. Valuarvurderingen er foretaget af Filip Cutic, STAD Valuar den 23. januar 2026 til 52.350.000 kr., og vurderingen er alene til brug for opgørelse af maksimalpris ved handel med aktier i henhold til lov om "Andelsboligforeninger og Andre Boligfællesskaber". Valuaren oplyser, at vurderingsrapportens beregninger er baseret på en DCF-model. Afkastprocenten heri svarer til det forrentningskrav, som valuaren anser at en køber ville stille til ejendommes afkast. Jo højere krav der stilles til afkastet, jo lavere bliver ejendommens dagsværdi alt andet lige. Dagsværdiberegningen er således følsom overfor udsving i afkastprocenten. En stigning i afkastsatsen vil således reducere dagsværdien af ejendommen, hvilket vil medføre et tilsvarende fald af værdierne
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.