Dan-Team Stainless ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 2.000.000 kr. (94% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 816.809 | 606.513 | 2.344.969 | 601.298 | 366.607 | 2.960.190 | 1.781.313 | 875.122 | 183.388 |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.120.366 | 7.376.409 | 6.763.980 | 3.810.989 | 3.389.500 | 5.580.873 | 6.286.139 | 4.587.620 | 8.363.338 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.266.106 | 1.823.307 | 1.371.176 | 1.273.691 | 947.775 | 876.214 | 768.669 | 488.450 | 545.128 |
| Aktiver i alt | 6.386.472 | 9.199.716 | 8.135.156 | 5.084.680 | 4.337.275 | 6.457.087 | 7.054.808 | 5.076.070 | 8.908.466 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.775.362 | 6.125.811 | 3.670.053 | 1.950.430 | 2.006.739 | 4.079.680 | 3.281.226 | 1.702.626 | 4.404.254 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.775.362 | 6.125.811 | 3.670.053 | 1.950.430 | 2.006.739 | 4.079.680 | 3.281.226 | 1.702.626 | 4.404.254 |
| Selskabskapital | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 |
| Overført resultat | 750.000 | 750.000 | 1.400.105 | 1.606.033 | 780.019 | 1.084.293 | 1.994.490 | 2.123.444 | 2.254.212 |
| Årets resultat | 1.402.126 | 1.923.260 | 3.350.105 | 1.405.929 | 422.997 | 1.304.275 | 2.410.197 | 1.128.954 | 2.130.768 |
| Egenkapital i alt | 2.464.626 | 2.923.260 | 4.350.105 | 3.056.033 | 2.279.030 | 2.334.293 | 3.744.490 | 3.373.444 | 4.504.212 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 9.564.941 | 12.703.895 | 16.559.564 | 8.737.649 | 6.530.280 | 7.384.709 | 13.831.729 | 11.121.154 | 11.704.241 |
| Resultat af primær drift | 1.858.552 | 2.760.587 | 4.460.998 | 1.935.026 | 590.546 | 1.757.807 | 3.182.531 | 1.521.969 | 2.794.394 |
| EBITDA | 2.418.797 | 3.311.118 | 4.980.762 | 2.431.716 | 942.514 | 2.009.369 | 3.445.075 | 1.837.188 | 3.054.271 |
| Resultat før skat | 1.817.112 | 2.468.423 | 4.302.038 | 1.811.722 | 548.020 | 1.700.947 | 3.112.319 | 1.455.839 | 2.742.726 |
| Årets resultat | 1.402.126 | 1.923.260 | 3.350.105 | 1.405.929 | 422.997 | 1.304.275 | 2.410.197 | 1.128.954 | 2.130.768 |
| Personaleomkostninger | 7.146.144 | 9.392.777 | 11.578.802 | 6.305.933 | 5.587.766 | 5.375.340 | 10.386.654 | 9.283.966 | 8.649.970 |
| Af- og nedskrivninger | 560.245 | 550.531 | 519.764 | 496.690 | 351.968 | 251.562 | 262.544 | 315.219 | 259.877 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 13 | 19 | 23 | 15 | 12 | 11 | 14 | 14 | 14 |
| Udbytte | 1.464.626 | 1.923.260 | 2.700.000 | 1.200.000 | 1.249.011 | 1.000.000 | 1.500.000 | 1.000.000 | 2.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet består i fremstilling og supervision af procesanlæg indenfor fødevare- og kemisk industri. Selskabet tilbyder ligeledes komplette montager af rustfrie anlæg til mejerier, bryggerier og fødevare virksomheder.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.