ABC Pavilloner A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet K.S. Facius Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 15.519 | 1.072 | 1.339 | 6.825 | 9.743 | 5.071 | 2.311 | 0 | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 19.354.847 | 22.149.448 | 36.991.113 | 38.460.111 | 41.924.781 | 29.658.498 | 27.016.982 | 30.493.576 | 27.784.037 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.205.536 | 1.612.323 | 1.230.581 | 991.011 | 1.330.370 | 732.699 | 1.099.805 | 813.293 | 1.029.604 |
| Aktiver i alt | 21.560.383 | 23.761.771 | 38.221.694 | 39.451.122 | 43.255.151 | 30.391.197 | 28.116.787 | 31.306.869 | 28.813.641 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 15.029.597 | 16.450.237 | 30.058.966 | 28.504.699 | 32.674.883 | 21.039.327 | 16.630.760 | 19.542.770 | 18.417.516 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 15.029.597 | 16.450.237 | 30.058.966 | 28.504.699 | 33.538.249 | 21.039.327 | 16.630.760 | 19.542.770 | 18.417.516 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 5.927.786 | 6.748.534 | 7.651.144 | 8.704.765 | 8.716.902 | 8.821.870 | 10.986.027 | 11.264.099 | 9.721.125 |
| Årets resultat | 431.652 | 820.748 | 902.610 | 1.053.621 | 12.137 | -6.395.032 | 2.164.157 | 278.072 | -1.542.974 |
| Egenkapital i alt | 6.427.786 | 7.248.534 | 8.151.144 | 9.204.765 | 9.216.902 | 9.321.870 | 11.486.027 | 11.764.099 | 10.221.125 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 18.169.998 | 21.900.776 | 22.565.161 | 25.181.599 | 24.649.269 | 19.464.751 | 29.416.411 | 24.179.182 | 23.159.042 |
| Resultat af primær drift | 875.514 | 1.364.592 | 1.293.906 | 1.437.341 | 322.764 | -7.913.519 | 3.331.609 | 1.124.685 | -1.537.736 |
| EBITDA | 1.731.988 | 2.061.286 | 1.923.251 | 2.051.855 | 961.596 | -7.305.465 | 3.882.250 | 1.660.517 | -1.066.697 |
| Resultat før skat | 526.868 | 1.054.890 | 1.158.342 | 1.345.965 | 5.674 | -8.220.347 | 2.759.612 | 344.482 | -1.967.618 |
| Årets resultat | 431.652 | 820.748 | 902.610 | 1.053.621 | 12.137 | -6.395.032 | 2.164.157 | 278.072 | -1.542.974 |
| Personaleomkostninger | 16.428.160 | 19.839.490 | 20.621.610 | 23.113.611 | 23.687.673 | 26.770.216 | 22.572.391 | 19.514.683 | 20.805.393 |
| Af- og nedskrivninger | 856.474 | 696.694 | 629.345 | 614.514 | 638.832 | 608.054 | 550.641 | 535.832 | 471.039 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 39 | 48 | 49 | 57 | 56 | 68 | 57 | 45 | 47 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens væsentligste aktiviteter består i at producere moduler og pavilloner til udlejning samt præfab. Herudover består aktiviteten i at eje og drive udlejningsvirksomhed af pavilloner med dertilhørende relateret arbejder.
Virksomhedens resultat anses ikke som tilfredsstillende. Virksomheden har i indeværende regnskabsår været underlagt et fald i omsætningen, som har medført en negativ udvikling i resultatet før skat. Faldet i omsætningen kan blandt andet henføres til, at virksomheden ikke i samme omfang som tidligere år har haft efterspørgsel på selskabets primære aktivitet, som omfatter omforandringer, samt levering og montering af eksisterende udlejningsmoduller. Virksomhedens organisation er stabil ligesom dens viden og kompetencer er tilpasset markedet og kundernes forventninger. Der er og bliver fokuseret på implanteret og udvidelse af salgs-, marketing og projekteringsfunktionen, som skal resultere i øget produktionsflow.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.