V. Løwener A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 27721249.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 24.000 | 35.000 | 346.000 | 43.000 | 153.000 | 81.000 | 34.000 | 30.000 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 84.589.000 | 91.393.000 | 105.060.000 | 85.005.000 | 92.645.000 | 92.160.000 | 108.625.000 | 84.673.000 | 79.337.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.125.000 | 1.965.000 | 4.407.000 | 4.386.000 | 3.447.000 | 1.451.000 | 1.487.000 | 1.459.000 | 1.387.000 |
| Aktiver i alt | 87.714.000 | 93.358.000 | 109.467.000 | 89.391.000 | 96.092.000 | 93.611.000 | 110.112.000 | 86.132.000 | 80.724.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 65.552.000 | 71.747.000 | 84.264.000 | 63.948.000 | 67.568.000 | 75.799.000 | 86.470.000 | 64.654.000 | 60.195.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 953.000 | 3.206.000 | 5.054.000 | 2.856.000 | 2.815.000 | 2.717.000 | 2.578.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 65.552.000 | 71.747.000 | 85.217.000 | 67.154.000 | 72.622.000 | 78.655.000 | 89.285.000 | 67.371.000 | 62.773.000 |
| Selskabskapital | 9.000.000 | 9.000.000 | 9.000.000 | 9.000.000 | 9.000.000 | 9.000.000 | 9.000.000 | 9.000.000 | 9.000.000 |
| Overført resultat | 11.603.000 | 10.995.000 | 12.315.000 | 12.989.000 | 14.360.000 | 5.956.000 | 11.827.000 | 9.761.000 | 8.951.000 |
| Årets resultat | 2.756.000 | 593.000 | 3.422.000 | 119.000 | 1.371.000 | 5.596.000 | 5.872.000 | -1.066.000 | -810.000 |
| Egenkapital i alt | 21.855.000 | 21.448.000 | 23.870.000 | 21.989.000 | 23.360.000 | 14.956.000 | 20.827.000 | 18.761.000 | 17.951.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 231.321.000 | 223.932.000 | 244.735.000 | 245.579.000 | 259.360.000 | 267.849.000 | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | 28.415.000 | 22.168.000 | 24.313.000 |
| Resultat af primær drift | 3.003.000 | 664.000 | 4.408.000 | 399.000 | 1.797.000 | 7.038.000 | 7.887.000 | 321.000 | -976.000 |
| EBITDA | 3.787.000 | 1.391.000 | 4.899.000 | 1.466.000 | 3.002.000 | 7.954.000 | 8.227.000 | 575.000 | -818.000 |
| Resultat før skat | 3.561.000 | 788.000 | 4.417.000 | 158.000 | 1.826.000 | 7.205.000 | 7.551.000 | -1.350.000 | -1.003.000 |
| Årets resultat | 2.756.000 | 593.000 | 3.422.000 | 119.000 | 1.371.000 | 5.596.000 | 5.872.000 | -1.066.000 | -810.000 |
| Personaleomkostninger | 35.845.000 | 36.173.000 | 36.277.000 | 38.159.000 | 38.346.000 | 35.616.000 | 20.188.000 | 21.593.000 | 25.131.000 |
| Af- og nedskrivninger | 784.000 | 727.000 | 491.000 | 1.067.000 | 1.205.000 | 916.000 | 340.000 | 254.000 | 158.000 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 64 | 65 | 64 | 68 | 68 | 62 | 44 | 42 | 41 |
| Udbytte | 1.000.000 | 1.000.000 | 2.000.000 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025V. Løwener A/S er en danskejet handels- og servicevirksomhed, en del af en velkonsolideret virksomhedsgruppe og en stabil og troværdig leverandør og samarbejdspartner med et bredt udvalg af tekniske kundetilpassede løsninger, maskiner og produkter, ledsaget af rådgivning og service i hele salgsprocessen. Virksomhedens primære forretningsområder er: • Entreprenørmateriel • Service
Og udvikling i 2025Aktivitetsniveauet inden for byggeri og anlæg var relativt fladt og afventende omkring nyerhvervelse af maskiner, med svag aftagende tendens i det private erhvervs -og boligmarked. Dog var det fortsat positivt indenfor de mange offentlige investeringer i bygge -og anlægssektoren.Selskabet leverede et lavere resultat på både omsætning og indtjening, i forhold til de forventninger som blev udmeldt i årsrapporten for 2024.En nedgang i omsætning, store lagre i markedet samt renteomkostninger på lagerbindinger, var hovedårsagen til et utilfredsstillende resultat.Resultater i 2025Resultat før skat: -1.003 t.kr.Resultat før skat er utilfredsstillende for selskabet iht. forventningerne, da selskabet havde forventet en stigning i bruttoresultatet på 10% og et positivt resultat på ca. 5 mio. kr.Selskabet går ind i det nye år med en ordrebeholdning på kr. 35 mio.kr., opgjort på basis af indgåede aftaler pr. 31. december 2025.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.