Malerfirmaet Velling ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 300.000 kr. (232% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet K Velling Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.689.000 | 1.147.590 | 2.129.929 | 1.288.946 | 1.229.401 | 1.257.166 | 1.960.601 | 1.674.492 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.625.000 | 2.635.733 | 3.129.312 | 2.263.791 | 2.810.656 | 3.535.745 | 3.145.408 | 2.525.089 |
| Anlægsaktiver i alt | 777.000 | 649.920 | 581.205 | 925.662 | 685.221 | 548.992 | 457.678 | 366.716 |
| Aktiver i alt | 3.402.000 | 3.285.653 | 3.710.517 | 3.189.453 | 3.495.877 | 4.084.737 | 3.603.086 | 2.891.805 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.487.000 | 1.276.857 | 1.589.994 | 1.452.935 | 1.572.651 | 1.670.269 | 1.500.021 | 966.853 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.487.000 | 1.276.857 | 1.589.994 | 1.452.935 | 1.572.651 | 1.670.269 | 1.500.021 | 966.853 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.468.000 | 1.562.270 | 1.584.908 | 1.282.798 | 1.443.199 | 1.743.480 | 1.637.831 | 1.467.107 |
| Årets resultat | 359.000 | 394.368 | 422.638 | 397.891 | 460.401 | 800.281 | 321.626 | 129.276 |
| Egenkapital i alt | 1.893.000 | 1.987.270 | 2.109.908 | 1.707.798 | 1.868.199 | 2.368.480 | 2.062.831 | 1.892.107 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | — | — | — | — | — | — | — | 6.643.464 |
| Bruttofortjeneste | 4.820.000 | 4.647.510 | 5.090.662 | 4.265.150 | 5.150.228 | 6.163.378 | 4.742.430 | — |
| Resultat af primær drift | 473.000 | 520.220 | 559.852 | 545.803 | 629.052 | 1.029.109 | 392.609 | 180.285 |
| EBITDA | 636.000 | 696.071 | 734.089 | 716.252 | 745.589 | 1.169.238 | 484.134 | 271.810 |
| Resultat før skat | 470.000 | 513.492 | 552.649 | 524.162 | 613.013 | 1.027.580 | 393.757 | 187.408 |
| Årets resultat | 359.000 | 394.368 | 422.638 | 397.891 | 460.401 | 800.281 | 321.626 | 129.276 |
| Personaleomkostninger | 4.182.000 | 3.949.909 | 4.313.157 | 3.545.388 | 4.403.094 | 4.993.120 | 4.257.786 | 4.521.477 |
| Af- og nedskrivninger | 163.000 | 175.851 | 174.237 | 170.449 | 116.537 | 140.129 | 91.525 | 91.525 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 10 | 10 | 10 | 10 | 11 | 12 | 12 | 12 |
| Udbytte | 300.000 | 300.000 | 400.000 | 300.000 | 300.000 | 500.000 | 300.000 | 300.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af at drivemalerforretning.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltståendebegivenheder i perioden, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale iledelsesberetningen.Periodens udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.