SRV 87 ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 150.000 kr. (2% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 2 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2020- Bruttofortjeneste
- 36.528.440 kr.
- Årets resultat
- 3.254.919 kr.
- Egenkapital
- 19.280.855 kr.
- Aktiver i alt
- 62.647.781 kr.
- Ansatte
- 61
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2017–2022
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 0 | 0 | 107.683 | 979.896 | 4.253.447 |
| Omsætningsaktiver i alt | 434.412 | 562.410 | 694.243 | 1.012.269 | 34.595.652 | 44.344.459 |
| Anlægsaktiver i alt | 6.762.333 | 7.019.827 | 8.535.019 | 9.922.457 | 44.493.714 | 53.494.320 |
| Aktiver i alt | 7.196.745 | 7.582.237 | 9.229.262 | 10.934.726 | 79.089.366 | 97.838.779 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 587.724 | 751.778 | 926.099 | 1.312.793 | 18.938.590 | 26.296.752 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 26.312.112 | 26.429.305 |
| Gældsforpligtelser i alt | 587.724 | 751.778 | 926.099 | 1.312.793 | 45.250.702 | 52.726.057 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 146.886 | 110.830 | 68.342 | 356.674 | 2.500.262 | 5.148.444 |
| Årets resultat | 968.905 | 221.438 | 1.472.704 | 1.624.770 | 7.541.143 | 6.896.307 |
| Egenkapital i alt | 6.609.021 | 6.830.459 | 8.303.163 | 9.621.933 | 29.750.700 | 39.775.300 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | -36.648 | -44.681 | -40.675 | -42.725 | 47.790.515 | 47.102.095 |
| Resultat af primær drift | -36.648 | -44.681 | -40.675 | — | 10.691.489 | 8.936.168 |
| EBITDA | -36.648 | -44.681 | -40.675 | — | 14.515.283 | 12.660.301 |
| Resultat før skat | 961.856 | 211.867 | 1.460.887 | 1.611.423 | 9.987.581 | 7.919.987 |
| Årets resultat | 968.905 | 221.438 | 1.472.704 | 1.624.770 | 7.541.143 | 6.896.307 |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 33.079.944 | 34.242.734 |
| Af- og nedskrivninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 3.823.794 | 3.724.133 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 61 | 69 | 67 |
| Udbytte | — | 0 | 306.000 | 255.000 | 4.588.000 | 150.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Koncernens og selskabets væsentligste aktiviteter Koncernen: Koncernens hovedaktivitet er fremstilling af træemballage samt andre papir og papvarer. Moderselskabet: SRV 87 ApS's hovedaktivitet er at drive konsulentvirksomhed, handel, investering og dermed beslægtet virksomhed.
Koncernens resultatopgørelse for 2022 udviser et overskud på kr. 6.896.307, og koncernens balance pr. 31. december 2022 udviser en egenkapital på kr. 39.775.300. Regnskabsåret har været præget af, at salget af væsentlige produktgrupper er forøget på de primæremarkeder. Omsætningsniveauet er desuden influeret af stigende råvarer priser, som har medført prisstigningerflere gange i løbet af året. For at bevare og forøge markedsandelene på de primære markeder, har koncernen i perioden udvidet produktsortiment og investeret i yderligere produktionskapacitet. Udvidelsen har medført kundetilgang, samt øget udvikling af eksisterende kundeportefølje. Der henvises til egenkapitalen hvor der er sket korrektion at primo udbytte.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.