Per Fournaise Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 111.996 | 380.517 | 825.442 | 384.640 | 766.111 | 115.554 | 36.166 | 86.078 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.912.831 | 4.834.300 | 4.951.007 | 5.786.210 | 5.718.722 | 5.759.963 | 4.725.261 | 3.149.737 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.500.000 | 3.150.000 | 2.225.000 | 1.700.000 | 1.000.000 | 112.573 | 0 | — |
| Aktiver i alt | 7.412.831 | 7.984.300 | 7.176.007 | 7.486.210 | 6.718.722 | 5.872.536 | 4.725.261 | 3.149.737 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 153.814 | 33.845 | 162.360 | 321.065 | 130.625 | 347.382 | 22.169 | 36.625 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 139.655 | 0 | — | — | — | 56.588 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 153.814 | 173.500 | 162.360 | 321.065 | 130.625 | 347.382 | 78.757 | 36.625 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 7.134.017 | 7.605.800 | 5.988.647 | 6.927.145 | 4.963.097 | 5.282.354 | 3.021.504 | 2.988.112 |
| Årets resultat | -52.797 | 551.783 | 282.847 | 1.051.498 | -464.048 | 437.057 | 489.150 | -33.392 |
| Egenkapital i alt | 7.259.017 | 7.810.800 | 7.013.647 | 7.165.145 | 6.588.097 | 5.525.154 | 4.646.504 | 3.113.112 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | -26.880 | -24.642 | -31.250 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -52.797 | 708.093 | 348.933 | 1.348.190 | -464.048 | 437.057 | 621.216 | -33.392 |
| Årets resultat | -52.797 | 551.783 | 282.847 | 1.051.498 | -464.048 | 437.057 | 489.150 | -33.392 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Udbytte | 0 | 80.000 | 900.000 | 113.000 | 1.500.000 | 117.800 | 1.500.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i investering i værdipapirer.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2024 - 30. juni 2025 udviser et resultat på kr. -33.392, og selskabets balance pr. 30. juni 2025 udviser en balancesum på kr. 3.149.737, og en egenkapital på kr. 3.113.112.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.