Hans Laursen Optik A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
7.502.745 kr.+5,4%
Bruttofortjeneste 2025
-1,2%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017–2025
Nøgletal
20251.552.848 kr.
EBITDA
71,5%
Soliditetsgrad
3,1×
Likviditetsgrad
27,4%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2025
Foreslået udbytte for regnskabsåret 1.070.000 kr. (99% af årets resultat).
Historik
20251.070.000 kr.
2024720.000 kr.
2023780.000 kr.
20221.435.000 kr.
20211.228.800 kr.
20201.226.000 kr.
20191.000.000 kr.
2018300.000 kr.
2017609.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 1.083.643 kr.238.392 kr.
2023Skattepligtig indkomst 1.028.232 kr.226.204 kr.
2022Skattepligtig indkomst 1.941.624 kr.427.152 kr.
2021Skattepligtig indkomst 1.802.191 kr.396.462 kr.
2020Skattepligtig indkomst 2.250.281 kr.495.044 kr.
2019Skattepligtig indkomst 1.185.673 kr.260.832 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 2.037.000 | 3.028.181 | 2.289.012 | 3.087.776 | 3.326.114 | 3.827.572 | 3.093.940 | 2.715.211 | 2.908.535 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.847.000 | 4.423.682 | 3.690.041 | 4.624.339 | 4.874.762 | 5.308.955 | 4.803.211 | 4.565.327 | 4.851.142 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.642.000 | 1.306.587 | 1.450.051 | 1.188.820 | 873.341 | 670.215 | 705.526 | 537.743 | 637.894 |
| Aktiver i alt | 5.489.000 | 5.730.269 | 5.140.092 | 5.813.159 | 5.748.103 | 5.979.170 | 5.508.737 | 5.103.070 | 5.489.036 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.400.000 | 3.113.079 | 1.850.319 | 1.657.256 | 1.694.656 | 1.709.334 | 1.877.266 | 1.523.690 | 1.554.568 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 107.186 | 354.484 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.400.000 | 3.113.079 | 1.957.505 | 2.011.740 | 1.694.656 | 1.709.334 | 1.877.266 | 1.523.690 | 1.554.568 |
| Selskabskapital | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 | 600.000 |
| Overført resultat | 1.871.000 | 1.710.190 | 1.582.587 | 1.975.419 | 2.218.647 | 2.234.836 | 2.241.638 | 2.248.721 | 2.255.542 |
| Årets resultat | 613.000 | 1.264.221 | 872.393 | 1.618.832 | 1.472.028 | 1.451.189 | 786.802 | 727.083 | 1.076.821 |
| Egenkapital i alt | 3.080.000 | 2.610.190 | 3.182.587 | 3.801.419 | 4.047.447 | 4.269.836 | 3.621.638 | 3.568.721 | 3.925.542 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 8.254.000 | 8.343.170 | 6.747.908 | 7.819.657 | 7.802.420 | 8.000.957 | 7.541.283 | 7.117.907 | 7.502.745 |
| Resultat af primær drift | 910.000 | 1.734.074 | 1.128.284 | 2.132.605 | 1.938.321 | 1.900.245 | 1.045.074 | 955.599 | 1.379.386 |
| EBITDA | 1.457.000 | 2.102.936 | 1.557.683 | 2.628.836 | 2.204.205 | 2.184.621 | 1.328.513 | 1.161.382 | 1.552.848 |
| Resultat før skat | 797.000 | 1.687.824 | 1.094.960 | 2.099.168 | 1.899.154 | 1.870.740 | 1.033.844 | 966.310 | 1.382.799 |
| Årets resultat | 613.000 | 1.264.221 | 872.393 | 1.618.832 | 1.472.028 | 1.451.189 | 786.802 | 727.083 | 1.076.821 |
| Personaleomkostninger | 6.797.000 | 6.240.234 | 5.190.225 | 5.190.821 | 5.598.215 | 5.816.336 | 6.212.770 | 5.956.525 | 5.949.897 |
| Af- og nedskrivninger | 547.000 | 368.862 | 429.399 | 496.231 | 265.884 | 284.376 | 283.439 | 205.783 | 173.462 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 14 | 13 | 10 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Udbytte | 609.000 | 300.000 | 1.000.000 | 1.226.000 | 1.228.800 | 1.435.000 | 780.000 | 720.000 | 1.070.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive detailhandelsvirksomhed med optiske produkter.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.