Beddingvej 2, Rønne ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022/23Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet SMV Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 14.000 | 326.054 | 255.558 | 147.000 | 49.491 | 1.043.070 | 16.165 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.899.000 | 3.903.930 | 3.815.266 | 3.722.442 | 3.629.618 | 2.542.981 | 2.471.801 |
| Aktiver i alt | 2.913.000 | 4.229.984 | 4.070.824 | 3.869.442 | 3.679.109 | 3.586.051 | 2.487.966 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 552.000 | 477.563 | 492.485 | 530.823 | 584.289 | 641.245 | 677.177 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 645.000 | 1.997.503 | 1.776.888 | 1.548.814 | 1.313.733 | 198.305 | 109.305 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.197.000 | 2.475.066 | 2.269.373 | 2.079.637 | 1.898.022 | 839.550 | 786.482 |
| Selskabskapital | 850.000 | 850.000 | 850.000 | 850.000 | 850.000 | 850.000 | 850.000 |
| Overført resultat | 389.000 | 435.891 | 480.208 | 471.109 | 464.303 | 1.435.521 | 393.556 |
| Årets resultat | 102.000 | 46.999 | 44.317 | -9.099 | -6.805 | 971.218 | -1.041.965 |
| Egenkapital i alt | 1.239.000 | 1.285.891 | 1.330.208 | 1.321.109 | 1.314.303 | 2.285.521 | 1.243.556 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 231.000 | 257.804 | 261.274 | 191.572 | 191.242 | 1.319.142 | 102.462 |
| Resultat af primær drift | 160.000 | 184.827 | 168.450 | 98.748 | 98.418 | 1.247.962 | -1.056.976 |
| EBITDA | 231.000 | 257.804 | 261.274 | 191.572 | 191.242 | 1.319.142 | -985.796 |
| Resultat før skat | 131.000 | 60.283 | 56.822 | -11.646 | -8.717 | 1.238.457 | -1.028.781 |
| Årets resultat | 102.000 | 46.999 | 44.317 | -9.099 | -6.805 | 971.218 | -1.041.965 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 71.000 | 72.977 | 92.824 | 92.824 | 92.824 | 71.180 | 71.180 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets formål er at erhverve og udleje ejendomme.
Selskabets resultatopgørelse for 2022/23 udviser et underskud på kr. 1.041.965, og selskabets balance pr. 30. september 2023 udviser en egenkapital på kr. 1.243.556. En væsentlig del af årets resultat kan henføres til nedskrivning af tilgodehavnde hos tilknyttet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.