Blikkenslagerfirmaet Søren Frederiksen ApS under frivillig likvidationAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet SF Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 1.611.310 | 95.650 | 0 | — | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.791.492 | 2.515.054 | 2.423.630 | 2.423.630 | 2.423.630 | 2.423.630 | 281.285 |
| Anlægsaktiver i alt | 12.065 | 0 | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 4.803.557 | 2.515.054 | 2.423.630 | 2.423.630 | 2.423.630 | 2.423.630 | 281.285 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.581.136 | 1.352.935 | 2.287.602 | 2.287.601 | 2.287.601 | 2.287.601 | 29.870 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.581.136 | 1.352.935 | 2.287.602 | 2.287.601 | 2.287.601 | 2.287.601 | 29.870 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.247.421 | 56.475 | 11.028 | 11.029 | 11.029 | 11.029 | 126.415 |
| Årets resultat | 433.766 | -390.946 | -45.447 | 0 | 0 | 0 | -84.614 |
| Egenkapital i alt | 1.372.421 | 981.475 | 136.028 | 136.029 | 136.029 | 136.029 | 251.415 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 669.002 | -173.291 | -50.515 | 0 | — | — | -108.484 |
| Resultat af primær drift | 618.772 | -185.356 | -50.515 | 0 | — | — | -108.484 |
| EBITDA | 669.002 | -173.291 | -50.515 | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 556.110 | -268.033 | -4.460 | 0 | — | — | -108.484 |
| Årets resultat | 433.766 | -390.946 | -45.447 | 0 | 0 | 0 | -84.614 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 50.230 | 12.065 | 0 | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — |
| Udbytte | 0 | 800.000 | 0 | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af ar drive blikkenslager- og hermd beslægtet virksomhed efter direktionens skøn. Selskabet er pr. 13.08.2019 indgået i en frivillig likvidation. Medmindre kapitalejeren træffer anden beslutning, forventes likvidationen afsluttet i løbet af 2025.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.