UVAS Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 500.000 kr. (44% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 463.812 | 769.185 | 1.101.445 | 441.727 | 347.736 | 429.255 | 568.615 | 962.199 | 557.188 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | 15.319.235 | 14.364.824 | 15.478.750 | 15.130.185 | 15.929.591 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 15.289.160 | 15.131.923 | 14.980.034 | 15.778.595 | 15.319.235 | 14.364.824 | 15.478.750 | 15.130.185 | 15.929.591 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 890.132 | 517.877 | 294.389 | 502.464 | 653.500 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 0 | 0 | 286.949 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | — | — | 890.131 | 517.877 | 581.338 | 502.464 | 653.500 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 13.116.609 | 12.880.518 | 12.842.761 | 13.891.516 | 13.429.103 | 12.846.947 | 13.897.412 | 13.627.721 | 14.276.091 |
| Årets resultat | 320.682 | 763.910 | 72.843 | 2.048.755 | 37.587 | -82.156 | 1.550.465 | 230.309 | 1.148.370 |
| Egenkapital i alt | 14.616.609 | 14.380.518 | 13.453.361 | 15.391.516 | 14.429.103 | 13.846.947 | 14.897.412 | 14.627.721 | 15.276.091 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -49.474 | -44.018 | -46.134 | -45.219 | -54.256 | -59.708 | -63.369 | -51.881 | -47.946 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -54.256 | -59.708 | -63.369 | -51.881 | -47.946 |
| Resultat før skat | 411.320 | 979.372 | 94.103 | 2.626.718 | 48.189 | -105.328 | 1.988.359 | 294.351 | 1.473.112 |
| Årets resultat | 320.682 | 763.910 | 72.843 | 2.048.755 | 37.587 | -82.156 | 1.550.465 | 230.309 | 1.148.370 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | 1 |
| Udbytte | 1.000.000 | 1.000.000 | 110.600 | 1.000.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er kapitalanbringelse i værdipapirer og lignende.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -47.946 mod -51.881 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 1.148.370 mod 230.309 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.