Uretek Engineering ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 4.300.000 kr. (97% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Lars Erik Nielsen Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 451.000 | 717.357 | 1.652.571 | 45.299 | 463.757 | 78.732 | 165 | 1.071.801 | 3.504.060 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 5.960.693 | 5.370.531 | 9.088.339 |
| Anlægsaktiver i alt | 635.000 | 606.558 | 969.127 | 2.231.648 | 3.329.219 | 2.933.029 | 2.475.188 | 2.089.487 | 1.443.998 |
| Aktiver i alt | 2.311.000 | 3.936.925 | 4.326.535 | 10.615.676 | 6.617.751 | 6.052.097 | 8.435.881 | 7.460.018 | 10.532.337 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.435.000 | 1.989.615 | 2.040.356 | 3.971.357 | 3.487.302 | 2.096.555 | 4.156.415 | 3.612.561 | 4.276.864 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 90.080 | 269.391 | 365.242 | 285.479 | 285.479 | 162.557 | 168.571 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.435.000 | 1.989.615 | 2.130.436 | 4.240.748 | 3.852.544 | 2.382.034 | 4.441.894 | 3.775.118 | 4.445.435 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 751.000 | 943.856 | 1.380.825 | 1.601.395 | 2.354.396 | 1.442.206 | 3.173.251 | 680.485 | 1.115.413 |
| Årets resultat | 6.000 | 1.071.597 | 1.106.515 | 4.160.707 | 805.344 | 910.228 | 2.086.762 | 1.909.721 | 4.434.242 |
| Egenkapital i alt | 876.000 | 1.947.310 | 2.183.825 | 5.744.531 | 2.549.876 | 3.460.104 | 3.836.762 | 3.396.483 | 5.580.725 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 4.451.000 | 5.575.071 | 5.603.993 | 12.295.011 | 8.033.840 | 7.842.854 | 8.905.701 | 9.796.203 | 16.337.621 |
| Resultat af primær drift | 26.000 | 1.372.854 | 1.413.735 | 5.341.534 | 975.796 | 1.096.128 | 2.537.112 | 1.970.355 | 5.790.044 |
| EBITDA | 150.000 | 1.534.697 | 1.574.767 | 5.770.878 | 1.570.136 | 1.764.817 | 3.200.670 | 2.670.886 | 6.461.846 |
| Resultat før skat | 11.000 | 1.373.874 | 1.416.574 | 5.333.950 | 1.015.058 | 1.132.622 | 2.647.762 | 2.371.597 | 5.693.298 |
| Årets resultat | 6.000 | 1.071.597 | 1.106.515 | 4.160.707 | 805.344 | 910.228 | 2.086.762 | 1.909.721 | 4.434.242 |
| Personaleomkostninger | 4.301.000 | 4.040.374 | 4.029.226 | 5.159.603 | 6.257.652 | 6.078.037 | 5.705.031 | 6.859.483 | 9.575.775 |
| Af- og nedskrivninger | 124.000 | 161.843 | 161.032 | 429.344 | 594.340 | 668.689 | 663.558 | 700.531 | 671.802 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 8 | 8 | 8 | 8 | 10 | 10 | 8 | 10 | 13 |
| Udbytte | 0 | 870.000 | 600.000 | 4.000.000 | 0 | 1.710.104 | 350.000 | 2.250.000 | 4.300.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabet beskæftiger sig med løsninger inden for fundering og jordforstærkning, herunder Uretek Geoplus og ScrewFast skruepæle.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på kr. 4.434.242, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 5.580.725.Årets resultat anses af ledelsen som meget tilfredsstillende og er et resultat, som virksomheden er stolt af. Udviklingen i året afspejler en styrket markedsposition med vækst i både aktivitet og kundetilgang. Samtidig er organisationen blevet udbygget med dygtige medarbejdere, som bidrager til høj faglighed, kvalitet og fortsat udvikling af selskabet. Selskabets resultater er drevet af et stærkt fokus på dokumenterede løsninger, kvalitet i udførelsen samt tætte relationer til kunder og samarbejdspartnere.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.