Jørn Larsen's Smede- og Maskin- Værksted ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-4.059 kr.+46,8%
Bruttofortjeneste 2025
Nøgletal
2025-382,4%
Soliditetsgrad
0,2×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -7.624 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -9.635 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -23.336 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -30.202 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -35.307 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -33.908 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 100.000 | 132.505 | 85.103 | 26.733 | 33.878 | 25.897 | 12.324 | 10.999 | 3.516 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 18.059 | 14.309 | 5.327 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 120.000 | 140.505 | 100.656 | 65.348 | 51.032 | 29.672 | 18.059 | 14.309 | 5.327 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 11.000 | 15.875 | 10.000 | 10.000 | 25.887 | 27.862 | 25.888 | 29.761 | 25.698 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 11.000 | 15.875 | 10.000 | 10.000 | 25.887 | 27.862 | 25.888 | 29.761 | 25.698 |
| Selskabskapital | 176.000 | 176.000 | 176.000 | 176.000 | 176.000 | 176.000 | 176.000 | 176.000 | 176.000 |
| Overført resultat | -67.000 | -51.370 | -85.344 | -120.652 | -150.855 | -174.190 | -183.829 | -191.452 | -196.371 |
| Årets resultat | -17.000 | 15.573 | -33.974 | -35.308 | -30.202 | -23.336 | -9.639 | -7.624 | -4.918 |
| Egenkapital i alt | 109.000 | 124.630 | 90.656 | 55.348 | 25.145 | 1.810 | -7.829 | -15.452 | -20.371 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -13.000 | 22.188 | -16.838 | -31.165 | -7.914 | -18.575 | -9.635 | -7.629 | -4.059 |
| Resultat af primær drift | -17.000 | 15.711 | -33.825 | -36.919 | -29.924 | -22.975 | -9.635 | -7.629 | -4.059 |
| EBITDA | -13.000 | 22.188 | -16.838 | -31.165 | -29.924 | -18.575 | -9.635 | — | — |
| Resultat før skat | -17.000 | 15.573 | -33.974 | -35.308 | -30.202 | -23.336 | -9.639 | -7.624 | -4.918 |
| Årets resultat | -17.000 | 15.573 | -33.974 | -35.308 | -30.202 | -23.336 | -9.639 | -7.624 | -4.918 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | 22.010 | 0 | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 4.000 | 6.477 | 16.987 | 5.754 | 0 | 4.400 | 0 | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er drift af smede- og maskinværksted samt udførelse af underleverandørarbejde.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.