Thaba Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.555.824 | 3.819.312 | 5.643.582 | 3.889.746 | 2.791.655 | 539.756 | 515.474 | 1.023.128 | 171.329 |
| Omsætningsaktiver i alt | 14.927.584 | 15.451.745 | 14.932.900 | 17.518.745 | 16.685.217 | 18.495.685 | 22.790.681 | 17.398.931 | 16.273.296 |
| Anlægsaktiver i alt | 301.028 | 267.832 | 1.221.655 | 1.097.153 | 953.111 | 892.255 | 1.077.629 | 1.096.189 | 2.277.680 |
| Aktiver i alt | 15.228.612 | 15.719.577 | 16.154.555 | 18.615.898 | 17.638.328 | 19.387.940 | 23.868.310 | 18.495.120 | 18.550.976 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 14.956 | 20.126 | 37.932 | 583.214 | 31.337 | 273.187 | 1.077.730 | 199.987 | 180.522 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 14.956 | 20.126 | 37.932 | 583.214 | 31.337 | 273.187 | 1.077.730 | 199.987 | 180.522 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 15.013.656 | 15.499.451 | 15.916.623 | 17.832.684 | 17.406.991 | 18.914.753 | 22.590.580 | 18.095.133 | 18.170.454 |
| Årets resultat | -674.678 | 485.795 | 417.172 | 1.916.060 | -425.693 | 1.507.762 | 3.675.827 | -4.495.448 | 75.321 |
| Egenkapital i alt | 15.213.656 | 15.699.451 | 16.116.623 | 18.032.684 | 17.606.991 | 19.114.753 | 22.790.580 | 18.295.133 | 18.370.454 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -34.587 | -34.909 | -38.578 | -36.821 | -58.064 | -106.693 | -93.196 | -153.172 | -159.607 |
| Resultat af primær drift | -151.917 | -216.585 | -289.053 | -279.334 | -420.706 | -597.396 | -703.282 | -637.586 | -521.878 |
| Resultat før skat | -861.685 | 632.262 | 547.802 | 2.491.558 | -505.133 | 1.957.633 | 4.660.321 | -5.737.275 | 122.456 |
| Årets resultat | -674.678 | 485.795 | 417.172 | 1.916.060 | -425.693 | 1.507.762 | 3.675.827 | -4.495.448 | 75.321 |
| Personaleomkostninger | 117.330 | 181.676 | 250.475 | 242.513 | 362.642 | 490.703 | 610.086 | 484.414 | 362.271 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består af investering i værdipapirer og eje anparter i datterselskabet ThabaUdlejning ApS.
Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i perioden,som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen.Periodens udvikling og resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.