Valdemars VVS ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.250.000 kr. (166% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet MC HOLDING RINGE ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 358.374 | 11.962 | 1.031.579 | 271.035 | 945.624 | 455.685 | 671.249 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.143.223 | 1.912.758 | 3.266.508 | 3.778.657 | 4.045.763 | 2.927.063 | 4.384.795 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.059.425 | 1.616.562 | 1.722.523 | 1.607.001 | 1.406.611 | 676.341 | 407.248 |
| Aktiver i alt | 3.202.648 | 3.529.320 | 4.989.031 | 5.385.658 | 5.452.374 | 3.603.404 | 4.792.043 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.005.538 | 1.734.893 | 2.494.529 | 3.035.270 | 3.297.850 | 1.769.143 | 2.721.665 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.005.538 | 1.734.893 | 2.494.529 | 3.035.270 | 3.297.850 | 1.769.143 | 2.721.665 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 845.914 | 918.559 | 986.374 | 1.039.500 | 1.057.480 | 1.085.829 | 588.469 |
| Årets resultat | 155.435 | 672.645 | 1.267.816 | 1.053.126 | 817.980 | 528.349 | 752.640 |
| Egenkapital i alt | 1.070.914 | 1.643.559 | 2.311.374 | 2.164.500 | 1.982.480 | 1.710.829 | 1.963.469 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 4.644.393 | 5.378.628 | 7.111.471 | 6.686.090 | 6.022.103 | 4.861.575 | 5.220.385 |
| Resultat af primær drift | 235.872 | 870.787 | 1.625.425 | 1.341.149 | 1.075.588 | 696.226 | 979.164 |
| EBITDA | 412.713 | 1.198.351 | 1.972.588 | 1.672.809 | 1.374.718 | 907.880 | 1.080.182 |
| Resultat før skat | 200.820 | 863.571 | 1.628.316 | 1.351.126 | 1.049.700 | 677.605 | 967.666 |
| Årets resultat | 155.435 | 672.645 | 1.267.816 | 1.053.126 | 817.980 | 528.349 | 752.640 |
| Personaleomkostninger | 4.214.030 | 4.162.932 | 5.135.683 | 4.964.449 | 4.625.985 | 3.945.345 | 4.140.203 |
| Af- og nedskrivninger | 176.841 | 327.564 | 347.163 | 331.660 | 299.130 | 211.654 | 101.018 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 11 | 10 | 12 | 11 | 10 | 8 | 8 |
| Udbytte | 100.000 | 600.000 | 1.200.000 | 1.000.000 | 800.000 | 500.000 | 1.250.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets væsentligste aktiviteter er VVS-installationsarbejder, reparation og salg af VVS-artikler fra selskabets butik.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.