Stinne Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 600.000 kr. (19% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 3 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 110.789 | 297 | 286.656 | 233.532 | 318.094 | 262.095 | 1.294.377 | 4.139.087 | 5.604.668 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.154.585 | 2.588.052 | 1.979.478 | 2.637.898 | 3.180.850 | 2.971.545 | 4.128.608 | 7.988.543 | 16.576.882 |
| Anlægsaktiver i alt | 6.064.593 | 5.338.561 | 6.060.227 | 7.659.574 | 6.661.514 | 8.309.997 | 9.892.773 | 9.786.678 | 3.375.859 |
| Aktiver i alt | 8.219.178 | 7.926.613 | 8.039.705 | 10.297.472 | 9.842.364 | 11.281.542 | 14.021.381 | 17.775.221 | 19.952.741 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 747.884 | 814.979 | 199.644 | 713.617 | 532.305 | 331.665 | 819.613 | 1.396.529 | 695.994 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 747.884 | 814.979 | 199.644 | 713.617 | 532.305 | 331.665 | 819.613 | 1.396.529 | 695.994 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 3.606.701 | 3.573.073 | 3.729.834 | 4.274.281 | 4.448.545 | 5.039.880 | 8.258.995 | 8.013.595 | 16.032.138 |
| Årets resultat | 958.898 | -159.674 | 928.427 | 1.943.794 | 526.204 | 1.839.818 | 2.651.891 | 3.376.923 | 3.178.055 |
| Egenkapital i alt | 7.471.294 | 7.111.634 | 7.840.061 | 9.583.855 | 9.310.059 | 10.949.877 | 13.201.768 | 16.378.692 | 19.256.747 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -7.522 | -5.975 | -5.976 | -5.974 | -6.055 | -5.975 | -5.975 | -6.125 | -71.423 |
| Resultat af primær drift | -7.522 | -5.975 | -5.976 | -5.974 | -6.055 | -5.975 | -5.975 | -6.125 | -71.423 |
| Resultat før skat | 970.162 | -148.740 | 941.121 | 1.956.312 | 552.230 | 1.838.410 | 2.673.165 | 3.414.983 | 3.262.733 |
| Årets resultat | 958.898 | -159.674 | 928.427 | 1.943.794 | 526.204 | 1.839.818 | 2.651.891 | 3.376.923 | 3.178.055 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 800.000 | 200.000 | 400.000 | 200.000 | 300.000 | 600.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i regnskabsåret bestået i ejerskab af aktier og anparter i selskaber, der udfører smedearbejder indenfor nyanlæg og reparation, og i selskaber der udfører investering samt køb, salg og udlejning af fast ejendom og hermed beslægtet virksomhed.
Selskabet har i regnskabsåret delvist afhændet sine kapitalandele i datterselskaberne Rødekro Smedie A/S og RS Consulting ApS, hvilket har påvirket årets resultat positivt. Årets resultat efter skat udgør 3.178.055 kr. mod 3.376.923 kr. sidste år.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.