Rasmussen & Ruelas A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
-474.389 kr.+78,0%
Bruttofortjeneste 2023
Nøgletal
2023-499.385 kr.
EBITDA
90,4%
Soliditetsgrad
10×
Likviditetsgrad
5,1%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2023
Foreslået udbytte for regnskabsåret 122.000 kr. (27% af årets resultat).
Historik
2023122.000 kr.
2022117.800 kr.
2021114.400 kr.
2020113.000 kr.
20180 kr.
2017200.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -669.796 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -838.965 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -1.601.916 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -301.019 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -1.076.843 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -199.138 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 8.025.487 | 6.238.846 | 6.395.354 | 4.776.308 | 3.735.683 | 3.404.646 | 4.606.558 |
| Omsætningsaktiver i alt | 15.956.879 | 13.295.694 | 13.093.577 | 12.810.640 | 12.651.660 | 9.625.353 | 9.850.048 |
| Anlægsaktiver i alt | 396.352 | 336.169 | 275.986 | 37.500 | 0 | — | — |
| Aktiver i alt | 16.353.231 | 13.631.863 | 13.369.563 | 12.848.140 | 12.651.660 | 9.625.353 | 9.850.048 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 236.063 | 180.135 | 259.991 | 844.620 | 1.054.080 | 1.052.039 | 942.229 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 236.063 | 180.135 | 259.991 | 844.620 | 1.054.080 | 1.052.039 | 942.229 |
| Selskabskapital | 3.042.000 | 3.042.000 | 3.042.000 | 3.042.000 | 3.042.000 | 3.042.000 | 3.042.000 |
| Overført resultat | 12.875.168 | 10.409.728 | 10.067.572 | 8.848.520 | 8.441.180 | 5.413.514 | 5.743.819 |
| Årets resultat | 608.588 | -2.465.440 | -234.156 | -1.106.052 | -292.940 | -2.909.866 | 452.305 |
| Egenkapital i alt | 16.117.168 | 13.451.728 | 13.109.572 | 12.003.520 | 11.597.580 | 8.573.314 | 8.907.819 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -880.264 | -685.299 | -709.778 | -677.866 | -332.201 | -2.156.317 | -474.389 |
| Resultat af primær drift | -735.188 | -705.482 | -769.961 | -738.281 | -369.701 | -2.143.519 | -499.385 |
| EBITDA | -590.112 | -685.299 | -709.778 | -679.795 | -332.201 | -2.125.119 | -499.385 |
| Resultat før skat | 624.458 | -2.465.447 | -234.164 | -1.106.060 | -302.262 | -2.909.872 | 452.284 |
| Årets resultat | 608.588 | -2.465.440 | -234.156 | -1.106.052 | -292.940 | -2.909.866 | 452.305 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 1.929 | 0 | 5.602 | 24.996 |
| Af- og nedskrivninger | 145.076 | 20.183 | 60.183 | 58.486 | 37.500 | 18.400 | 0 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 200.000 | 0 | — | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets hovedaktivitet består i at drive handel og galleri m.v.
Årets resultat anses for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.