STUBBERUP TØMRER- OG SNEDKERFORRETNING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
4.167.396 kr.+7,9%
Bruttofortjeneste 2025
+3,6%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2025
Nøgletal
20251.344.948 kr.
EBITDA
48,1%
Soliditetsgrad
1,6×
Likviditetsgrad
64,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2025
Foreslået udbytte for regnskabsåret 909.810 kr. (100% af årets resultat).
Historik
2025909.810 kr.
2024694.313 kr.
2023592.058 kr.
2022551.775 kr.
2021768.847 kr.
2020353.038 kr.
2019459.080 kr.
2018661.653 kr.
2017686.204 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Rask Holding Stubberup ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 866.446 | 248.261 | 225.306 | 0 | — | 537.766 | 106.118 | 146.151 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 2.300.762 | 1.198.350 | 2.253.269 |
| Anlægsaktiver i alt | 560.366 | 414.313 | 271.453 | 406.107 | 249.886 | 181.490 | 125.094 | 868.331 | 675.792 |
| Aktiver i alt | 3.202.195 | 2.580.675 | 2.258.911 | 2.566.108 | 3.451.027 | 2.053.746 | 2.425.856 | 2.066.681 | 2.929.061 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.633.458 | 1.131.485 | 1.099.139 | 1.509.260 | 2.127.994 | 949.591 | 1.282.113 | 782.767 | 1.434.176 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 366.271 | 280.868 | 200.692 | 201.205 | 50.926 | 50.926 | 51.685 | 51.685 | 51.685 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.999.729 | 1.412.353 | 1.299.831 | 1.710.465 | 2.178.920 | 1.000.517 | 1.333.798 | 834.452 | 1.485.861 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 374.998 | 374.996 | 375.000 | 375.000 | 375.000 | 375.000 | 375.000 | 375.000 | 374.999 |
| Årets resultat | 686.204 | 661.653 | 459.083 | 353.038 | 768.847 | 551.775 | 592.058 | 694.313 | 909.810 |
| Egenkapital i alt | 1.186.202 | 1.161.649 | 959.080 | 853.038 | 1.268.847 | 1.051.775 | 1.092.058 | 1.194.313 | 1.409.809 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 3.149.532 | 3.156.554 | 2.909.925 | 2.622.210 | 3.621.797 | 3.273.313 | 3.452.784 | 3.861.132 | 4.167.396 |
| Resultat af primær drift | 903.688 | 852.819 | 593.365 | 459.932 | 999.887 | 686.999 | 749.018 | 875.630 | 1.152.409 |
| EBITDA | 1.049.944 | 1.010.075 | 736.225 | 627.258 | 1.196.108 | 755.395 | 817.414 | 1.068.893 | 1.344.948 |
| Resultat før skat | 879.831 | 848.459 | 588.468 | 452.555 | 985.923 | 714.112 | 759.049 | 890.144 | 1.166.471 |
| Årets resultat | 686.204 | 661.653 | 459.083 | 353.038 | 768.847 | 551.775 | 592.058 | 694.313 | 909.810 |
| Personaleomkostninger | 2.099.588 | 2.146.479 | 2.173.700 | 1.994.952 | 2.425.689 | 2.517.918 | 2.635.370 | 2.792.239 | 2.822.448 |
| Af- og nedskrivninger | 146.256 | 157.256 | 142.860 | 167.326 | 196.221 | 68.396 | 68.396 | 193.263 | 192.539 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 6 | 6 | 7 | 7 | 8 | 7 | 6 | 7 | 7 |
| Udbytte | 686.204 | 661.653 | 459.080 | 353.038 | 768.847 | 551.775 | 592.058 | 694.313 | 909.810 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er tømrerarbejde i lokalområdet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.