Murerfirmaet Låsby/Dørup ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
270.828 kr.-41,8%
Bruttofortjeneste 2021/22
-5,7%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017/18–2021/22
Nøgletal
2021/22-158.828 kr.
EBITDA
62,1%
Soliditetsgrad
2,2×
Likviditetsgrad
-66,9%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20232023Skattepligtig indkomst -136.605 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -150.554 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 8.328 kr.Fratrukket underskud 154.691 kr.1.826 kr.
2020Skattepligtig indkomst -29.422 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 226.173 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2022
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 93.319 | 166.754 | 205.799 | 321.443 | 183.582 |
| Omsætningsaktiver i alt | 246.862 | 297.726 | 329.658 | 540.337 | 247.520 |
| Anlægsaktiver i alt | 63.367 | 60.469 | 57.571 | 54.914 | 54.914 |
| Aktiver i alt | 310.229 | 358.195 | 387.229 | 595.251 | 302.434 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 286.065 | 157.069 | 207.694 | 267.359 | 114.584 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 286.065 | 157.069 | 207.694 | 267.359 | 114.584 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -100.836 | 76.126 | 54.535 | 188.492 | 62.850 |
| Årets resultat | 19.802 | 176.962 | -21.591 | 133.957 | -125.642 |
| Egenkapital i alt | 24.164 | 201.126 | 179.535 | 313.492 | 187.850 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | 342.180 | 441.727 | 394.111 | 464.956 | 270.828 |
| Resultat af primær drift | 33.605 | 232.387 | -25.281 | 174.802 | -158.828 |
| EBITDA | 36.503 | 235.285 | -22.383 | 177.459 | -158.828 |
| Resultat før skat | 25.502 | 226.962 | -27.691 | 171.883 | -161.083 |
| Årets resultat | 19.802 | 176.962 | -21.591 | 133.957 | -125.642 |
| Personaleomkostninger | 305.677 | 206.442 | 416.494 | 287.497 | 429.656 |
| Af- og nedskrivninger | 2.898 | 2.898 | 2.898 | 2.657 | 0 |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets aktiviteter omfatter om- og tilbygninger samt reparationsarbejder inden for murerbranchen.
Årets bruttofortjeneste udgør 270.828 mod 464.956 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -125.642 mod 133.957 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.