Gert S. Andersen A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Godspeed Group ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.521.368 | 1.849.800 | 1.343.584 | 334.761 | 49.218 | 2.617 | 2.617 | 2.617 | 2.617 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.574.964 | 4.203.694 | 3.217.944 | 4.406.159 | 9.130.034 | 8.567.555 | 9.605.480 | 11.521.176 | 10.775.762 |
| Anlægsaktiver i alt | 366.958 | 472.999 | 859.979 | 662.909 | 973.907 | 663.750 | 770.405 | 696.388 | 520.678 |
| Aktiver i alt | 3.941.922 | 4.676.693 | 4.077.923 | 5.069.068 | 10.103.941 | 9.231.305 | 10.375.885 | 12.217.564 | 11.296.440 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.599.026 | 2.089.490 | 1.828.349 | 3.979.647 | 8.178.265 | 6.176.092 | 6.956.404 | 7.835.195 | 7.035.006 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | 190.844 | 152.274 | 111.020 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.599.026 | 2.089.490 | 1.828.349 | 3.979.647 | 8.178.265 | 6.176.092 | 7.147.248 | 7.987.469 | 7.146.026 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 1.422.896 | 1.223.203 | 0 | 382.421 | 1.172.676 | 2.288.213 | 2.406.637 | 3.401.095 | 3.487.414 |
| Årets resultat | 468.042 | 600.307 | 428.371 | 482.421 | 790.255 | 1.265.537 | 118.424 | 994.458 | 86.319 |
| Egenkapital i alt | 2.322.896 | 2.523.203 | 2.151.574 | 982.421 | 1.672.676 | 2.788.213 | 2.906.637 | 3.901.095 | 3.987.414 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.037.570 | 1.999.131 | 2.173.608 | 4.700.788 | 10.322.571 | 12.658.494 | 10.568.281 | 11.782.640 | 10.501.349 |
| Resultat af primær drift | 521.193 | 685.993 | 475.988 | 605.559 | 903.882 | 1.686.524 | 324.291 | 1.499.894 | 168.349 |
| EBITDA | — | — | — | 853.242 | 1.481.215 | 2.245.281 | 820.846 | 2.066.564 | 646.854 |
| Resultat før skat | 601.164 | 763.804 | 549.161 | 622.453 | 1.020.229 | 1.641.041 | 173.424 | 1.301.604 | 157.743 |
| Årets resultat | 468.042 | 600.307 | 428.371 | 482.421 | 790.255 | 1.265.537 | 118.424 | 994.458 | 86.319 |
| Personaleomkostninger | 4.967.218 | 5.054.361 | 5.530.958 | 3.847.546 | 8.841.356 | 10.413.213 | 9.747.435 | 9.716.076 | 9.854.495 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | 247.683 | 577.333 | 558.757 | 496.555 | 566.670 | 478.505 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 12 | 13 | 13 | 13 | 20 | 24 | 23 | 21 | 21 |
| Udbytte | 400.000 | 800.000 | 1.651.574 | 100.000 | 0 | — | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i tømrer- og snedkervirksomhed. Herudover udføres industriel overfladebehandling samt udlejning af lifte og stilladser.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Resultatet for 2024/25 udgør et overskud på 86 tkr. mod et overskud i 2023/24 på 994 tkr. Årets resultat anses for utilfredsstillende. Selskabets egenkapital udgør ultimo regnskabsåret 3.987 tkr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.